Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Kolejny wandalizm w Kuropatach – tym razem przewrócono 14 krzyży [+foto]W Kuropatach, miejscu kaźni ofiar stalinowskich represji pod Mińskiem na Białorusi, doszło do kolejnego aktu wandalizmu. Zniszczenia zauważyli aktywiści pikietujący działającą tam restaurację. – podało w środę Radio Swaboda.

„Dzisiaj zobaczyliśmy, że powalono jednocześnie 14 krzyży, niektóre z metalowymi wzmocnieniami” – powiedział rozgłośni aktywista Paweł Siewiaryniec. Jego zdaniem świadczy to o tym, że zniszczenia nie były przypadkowe i ktoś celowo przewrócił tak dużą ilość krzyży.

Według Siewiaryńca krzyże przewrócono w dwóch miejscach – 6 krzyży pomiędzy restauracją a pomnikiem a 8 za krzyżem-pomnikiem poświęconym Wacławowi Łastouskiemu.

Aktywista zaznaczył, że według ostatnio wprowadzonych reguł krzyży nie można postawić na nowo bez uzgodnienia tego z miejscowymi władzami oraz ministerstwem kultury. „Jeśli tak pójdzie, że 14 krzyży niszczą za jednym razem, to wkrótce może niczego nie zostać” – uważa Siewiaryniec.  Na terenie uroczyska w Kuropatach znajduje się ponad tysiąc krzyży postawionych z inicjatywy społecznej.To nie pierwszy wandalizm w Kuropatach w ostatnim czasie. Niedawno trzykrotnie dewastowano „Ławeczkę Clintona” – pamiątkowy znak odsłonięty w 1994 roku podczas wizyty ówczesnego prezydenta USA.

Kuropaty to miejsce masowych egzekucji polskich oficerów z tzw. Białoruskiej Listy Katyńskiej. Mordowani byli tam również cywile z Mińska i Żydzi. W tym rejonie latach 1937-41 oprawcy z NKWD strzałem w tył głowy pozbawili życia – według różnych szacunków od 40 do 200 tysięcy ludzi.

Ostatni wandalizm zauważyli aktywiści pikietujący restaurację „Pojediem pojedim” znajdującą się w pobliżu uroczyska. Ich zdaniem obecność lokalu organizującego dyskoteki i inne zabawy w miejscu pamięci znieważa pamięć ofiar stalinowskich zbrodni.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydenci Białorusi, Niemiec i Austrii odsłonili kompleks memorialny koło Mińska

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bialorus/kolejny-wandalizm-w-kuropatach-tym-razem-przewrocono-14-krzyzy-foto/
Tags: 2ème guerre mondiale, bélarus, empire du mal, kresy wshodnie, occupation par les russes, politique, pologne, racisme et nazisme
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments