Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

MSZ walczy z kłamstwami na temat Polski

Do polskich placówek dyplomatycznych MSZ rozesłało broszurę "Jak było naprawdę? Niemieckie obozy, polscy bohaterowie"Jak podkreślał na konferencji w Warszawie wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, to jeden z elementów zintensyfikowania długofalowych działań dotyczących promowania prawdy o historii Polski.

Polityk poinformował, że broszura powstała w 2016 roku na bazie wywiadów z byłymi więźniami niemieckich obozów koncentracyjnych. Publikację w trzech wersjach językowych przygotował - na zlecenie resortu dyplomacji - Instytut Łukasiewicza.

- Broszura została wydana w języku angielskim, niemieckim i polskim. W 2016 roku była to również strona internetowa. Ponieważ uznaliśmy, że ten projekt jest warty uwagi, broszura została w ostatnich miesiącach wznowiona - mówił Szymon Szynkowski vel Sęk, dodając, że w drugiej edycji pozycję uzupełniono o nowe relacje.

Broszury składające się z trzech części trafiły przede wszystkim do placówek w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Kanadzie, czyli do krajów, gdzie najczęściej pojawiąją się przekłamania dotyczące historii Polski. Pierwsza część publikacji "Jak było naprawdę? Niemieckie obozy, polscy bohaterowie" przedstawia relacje świadków wydarzeń rozgrywających się na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej. Druga część opisuje okupację niemiecką i polskich bohaterów tamtego okresu - świętego ojca Maksymiliana Marię Kolbego, rotmistrza Witolda Pileckiego i rodzinę Ulmów z Markowej. Ostatni rozdział broszury zawiera wywiady z historykami Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Historii Polski i Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Mniejsza liczba przekłamań w mediach

Szymon Szynkowski vel Sęk zaznaczył również, że w 2018 roku w zagranicznych mediach tradycyjnych, czyli w prasie, telewizji i w radiu, o 19 procent zmniejszyła się liczba fałszywych określeń o "polskich obozach zagłady".Wiceminister spraw zagranicznych mówił ponadto o planowanych obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jak zapewniał, mają to być uroczystości na wysokim szczeblu. Spodziewany jest udział zagranicznych polityków, zaproszono między innymi prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Poland first to fight"

Szymon Szynkowski vel Sęk zapowiedział, że obchodom będzie towarzyszyć specjalna kampania "Poland first to fight". - Będzie ona angażować nie tylko placówki dyplomatyczne w ponad 80 krajach świata, ale także światowych historyków, internautów, liderów opinii - zapewniał wiceminister. Jak dodał, celem kampanii ma być pokazanie, że Polska była nie tylko pierwszym zaatakowanym przez Niemców krajem w czasie II wojny światowej, ale też jako pierwsza stawiła zbrojny opór agresji III Rzeszy.

MSZ planuje również dystrybucję broszury poświęconej działalności Tadeusza Romera, byłego ambasadora RP w Japonii i byłego szefa MSZ Tadeusza Romera. Polityk w czasie II wojny światowej był zaangażowany w pomoc polskim uchodźcom żydowskiego pochodzenia w Japonii i w Chinach.

Pokazy filmu "Paszporty Paragwaju"

Ponadto w polskich placówkach dyplomatycznych przeprowadzone zostaną pokazy filmu dokumentalnego "Paszporty Paragwaju" w reżyserii Roberta Kaczmarka. Obraz opowiada historię Grupy Ładosia, zwanej od nazwiska Aleksandra Ładosia, polskiego posła w Szwajcarii. Polscy dyplomaci i żydowscy działacze stworzyli system nielegalnej produkcji paszportów południowoamerykańskich dla Żydów w krajach okupowanych przez Niemcy.

http://www.radiozagranica.pl/8/79/Artykul/411896,MSZ-walczy-z-klamstwami-na-temat-Polski
Tags: #GrupaŁadosia, #msz, #ww2, 2ème guerre mondiale, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments