Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Łukaszenko zaproszony do Warszawy na obchody rocznicy wybuchu wojnyPrezydent Andrzej Duda zaprosił przywódcę Białorusi Aleksandra Łukaszenkę na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. – dowiedziało się Radio Swoboda. Jeśli Łukaszenko przyjedzie 1. września do Warszawy, będzie to jego pierwsza wizyta w Polsce.

Kancelaria Prezydenta potwierdziła Radiu Swoboda zaproszenie Aleksandra Łukaszenki. Jak stwierdzono, Białoruś została zaproszona na obchody jako członek Partnerstwa Wschodniego. Według pałacu prezydenckiego Polska ma zamiar obchodzić rocznicę wybuchu wojny wspólnie z krajami, z którymi „blisko współpracuje na rzecz pokoju na świecie zgodnie z prawem międzynarodowym”. Za takie uznano państwa NATO, Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego. Głowa każdego z nich otrzymała zaproszenie na warszawskie uroczystości.

W Kancelarii Prezydenta odbyły się już pierwsze spotkania robocze z ambasadorami zaproszonych krajów. Obecnie oczekuje się na potwierdzenie przyjazdu i składu delegacji.

Radio Swoboda przypomniało, że w lutym br. Warszawę odwiedził przewodniczący białoruskiej Rady Republiki – wyższej izby białoruskiego parlamentu – Michaił Miasnikowicz, który pytany przez dziennikarzy nie wykluczył wizyty Aleksandra Łukaszenki w Polsce.

Nie wiadomo, czy prezydent Białorusi zdecyduje się na przyjazd do Warszawy. Jak przypomina Radio Swoboda, w ubiegłym roku pomimo zaproszenia od Emmanuela Macrona nie pojechał do Paryża na obchody zakończenia I wojny światowej. W listopadzie 2017 roku zignorował zaproszenie na szczyt Partnerstwa Wschodniego w Brukseli.

Jak zauważył portal kanału Biełsat, jeśli Łukaszenko przyjmie zaproszenie na warszawskie obchody, będzie to jego pierwsza wizyta w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE: Putin nie został zaproszony na uroczystości rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bialorus/lukaszenko-zaproszony-do-warszawy-na-obchody-rocznicy-wybuchu-wojny/
Tags: 2ème guerre mondiale, bélarus, kresy wshodnie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments