Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Tarcie na szczytach władzy w Wilnie. Poszło o elektrownię jądrową na Białorusi

Nie spodobała się pani prezydent Dali Grybauskaite propozycja premiera Skwernelisa na zażegnanie konfliktu na linii Wilno – Mińsk. Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu szef litewskiego rządu zaapelował do władz Białorusi, by przemyślały koncepcję przekształcenia białoruskiej elektrowni jądrowej w elektrownię gazową.

Ale według prezydent Litwy Dali Grybauskaite, ta propozycja premiera kraju Sauliusa Skvernelisa jest niezgodna z konstytucją, informuje Delfi.

„Konstytucja stanowi, że tylko prezydent podejmuje decyzje, polityka zagraniczna jest prowadzona wspólnie z rządem”, powiedziała Grybauskaite, podkreślając niezadowolenie z faktu, że premier nie przedyskutował z nią swojej propozycji.

„Ponieważ ten temat nie był skoordynowany, a jest to strategiczny cel polityki zagranicznej, myślę, że jest to antykonstytucyjne działanie”, powiedziała prezydent Litwy.

Litwa wielokrotnie sprzeciwiała się budowie elektrowni jądrowej w Ostrowcu. W 2017 r. Sejmas przyjął ustawę uznającą białoruską elektrownię jądrową za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Jak informowaliśmy, litewski premier Saulius Skvernelis zaproponował władzom białoruskim przekształcenia białoruskiej elektrowni jądrowej w Ostrowcu w elektrownię gazową.

„Białoruska jądrowa powinna zostać przerobiona tak, aby można było ją zasilać gazem” mówił premier Litwy, który kandyduje na prezydenta kraju.

„Oczywiście to wybierze, ma do tego prawo: czy rozwijać jednostronną zależność opartą na polityce energetycznej jednego kraju czy dokonać strategicznych zmian w sektorze energetycznym. Taką drogą zmierza właśnie , która może być zarówno dobrym przykładem, jak i opłacalnym partnerem dla Białorusi” – powiedział szef litewskiego rządu.

Skvernyalis przekonywał, że takie rozwiązanie byłoby gwarancją, że ​​białoruska elektrownia jądrowa w Ostrowcu nie zostanie uruchomiona.

https://kresy24.pl/tarcie-na-szczytach-wladzy-w-wilnie-poszlo-o-elektrownie-jadrowa-na-bialorusi/

Tags: bélarus, lituanie, politique, protection de la nature, économie
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments