Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Ukraina: „azowcy” po raz kolejny próbowali zakłócić wiec Poroszenki [+video]Członkowie tzw. ruchu azowskiego po raz kolejny pojawili się na wiecu wyborczym prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki domagając się od niego ukarania skorumpowanych urzędników – tym razem w Stanisławowie (obecnie Iwanofrankiwsku). Policji udało się ich odizolować i wiec przebiegł bez zakłóceń. – wynika z doniesień lokalnego portalu Trymaj Kurs.

Kilkudziesięciu nacjonalistów z Korpusu Narodowego i Drużyn Narodowych – organizacji wyrosłych na bazie kontrowersyjnego pułku „Azow” – zjawiło się na wtorkowym wiecu jeszcze przed przybyciem Poroszenki. W rękach trzymali plakaty z napisem „Świniarczuków za kraty!” i skandowali „Hańba!”. Nawiązując do niedawno ujawnionej przez media afery korupcyjnej w ukraińskiej armii, w którą jest zamieszany bliski współpracownik prezydenta Ołeh Hładkowski vel Swiniarczuk, przez megafon domagali się ukarania „Swiniarczuków, którzy zarabiają na armii”.

Policja otoczyła „azowców” i wyparła ich poza kordon utworzony z policyjnych pojazdów. Doszło do przepychanek i użycia gazu łzawiącego. Jak twierdził przywódca nacjonalistów, zostali oni zaatakowani przez „tituszki”.Według komunikatu policji w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Do policji zgłosił się jedynie dziennikarz, któremu rozbito telefon komórkowy.

W czasie wiecu Petro Poroszenko powtarzał wygłaszane już wcześniej sugestie, że za radykalnymi ukraińskimi organizacjami nacjonalistycznymi stoi Rosja. Putin pojawia się dzisiaj nie tylko w postaci terrorysty obwieszonego granatami, czy bojownika z trzema kolorami [rosyjską flagą – red.], ale często maskuje się i jest gotów krzyczeć nawet „Sława Ukrainie!”, by podzielić Ukraińców – twierdził ukraiński prezydent.

Na profilu Poroszenki na Facebooku opublikowano film z momentu, w którym prezydent schodzi ze sceny przywitać się z wyborcami. W tle słychać puszczony z głośników marsz OUN, od ubiegłego roku oficjalny hymn ukraińskiej armii i policji. Według podobnego scenariusza odbywały się wiece Poroszenki m.in. w Aleksandrii i Żytomierzu. Nagranie potwierdza, że marsz zbrodniczej organizacji wybrano na stały element oprawy mitingów wyborczych prezydenta Ukrainy.

Jak informowaliśmy, w ostatnich tygodniach aktywiści ruchu azowskiego kilkukrotnie zakłócili mitingi przedwyborcze prezydenta. W poprzednią sobotę prezydent musiał przed nimi uciekać z wiecu w Czerkasach. Do prób zakłócania wieców prezydenta doszło w tym tygodniu w Żytomierzu i Czernihowie.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-azowcy-po-raz-kolejny-probowali-zaklocic-wiec-poroszenki-video/
Tags: politique, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments