Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

W MSZ jest nowy wiceminister odpowiedzialny za politykę wschodniąMinister Jacek Czaputowicz wręczył Marcinowi Przydaczowi nominację na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Nowy wiceszef MSZ będzie odpowiedzialny za politykę wschodnią, współpracę rozwojową oraz dyplomację ekonomiczną. – poinformowała we wtorek służba prasowa MSZ.

Przydacz zastąpi na tym stanowisku Bartosza Cichockiego, który został ambasadorem Polski na Ukrainie. Do MSZ przychodzi z Kancelarii Prezydenta, gdzie był wicedyrektorem Biura Spraw Zagranicznych. Dziennik Gazeta Prawna nazywa go „człowiekiem Andrzeja Dudy”.

Jak informuje strona internetowa MSZ, Marcin Przydacz urodził się 26 czerwca 1985 r. w Wieluniu. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, a od 2015 roku posiada ukończoną aplikację adwokacką. Przydacz studiował także stosunki międzynarodowe i filozofię na UJ. W ramach stypendiów realizował studia na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie, Uniwersytecie w Mesynie oraz Uniwersytecie Narodowym „Akademia Kijowsko-Mohylańska” w Kijowie. Jest także absolwentem Szkoły Prawa Włoskiego i Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2012-2015 wykładał na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie.

W latach 2010-2014 Przydacz był związany z Klubem Jagiellońskim jako analityk stosunków międzynarodowych. W tym samym czasie zajmował się też działalnością analityczną w Fundacji Republikańskiej związanej wówczas z byłym posłem Przemysławem Wiplerem. Od 2013 do 2015 roku był prezesem zarządu w powiązanym z PiS think-tanku Fundacja Dyplomacja Polska.

Nowy wiceszef MSZ będzie odpowiedzialny za politykę wschodnią, współpracę rozwojową oraz dyplomację ekonomiczną. Jak stwierdza DGP, Przydacz nie przejmie po Cichockim obowiązków związanych z negocjacjami nt. tzw. Fortu Trump czy spraw dialogu historycznego z Izraelem. Gazeta ta powołując się na źródło w Kancelarii Prezydenta napisała, że pierwszym poważnym zadaniem nowego wiceministra, jak i ambasadora Cichockiego, będą „nieprzewidywalne wybory na Ukrainie”. W opinii rozmówcy DGP sprawy wschodnie będą teraz „obstawione” przez ludzi związanych z pałacem prezydenckim – za takich uznano Przydacza i Cichockiego.

CZYTAJ TAKŻE: Czaputowicz w RB ONZ: Ukraina chce być częścią Zachodu, ta wola nie zostanie złamana

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/w-msz-jest-nowy-wiceminister-odpowiedzialny-za-polityke-wschodnia/
Tags: bélarus, kresy wshodnie, politique, pologne, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments