Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Polka na liście kandydatów do PE z Litwy

Pod koniec maja br. odbędą się do Parlamentu Europejskiego. Na Litwie zostanie wybranych 11 europosłów reprezentujących ten kraj. Wśród kandydatów znaleźli się Polacy, m.in. Ewa Banel, farmaceutka, która wystartuje z listy Partii Pracy pod nr 14. Będą to czwarte do PE od czasu przystąpienia Litwy do Unii Europejskiej.

,,Jestem realistką. Wiem, że moje szanse są niewielkie. Idę na te wybory z jednym celem. Od wielu lat byłam ofiarą przemocy w rodzinie. Chcę o tym głośno mówić, a także wspierać inne kobiety, które borykają się z takim samym problemem jak ja” – w rozmowie z zw.lt mówi Banel. Dodaje, że państwa UE posiadają szereg praktyk w sferze pomocy kobietom pokrzywdzonym, a jej celem jest propagowanie tego na Litwie.

,,Chcę uzyskać dostęp do źródeł informacji jak to działa w innych państwach. Dlaczego nasz system nie wspiera pokrzywdzonych kobiet i jest po prostu bezsilny” – podkreśla.

Wybory do PE odbędą się 26 maja. wybiorą 11 z 705 europosłów. Każde państwo członkowskie ma ustaloną liczbę polityków reprezentujących kraj w UE. Najmniej – po sześciu – mają Malta, Luksemburg, Cypr i Estonia. Najwięcej Niemcy – 96.

Podział mandatów określono w traktatach Unii Europejskiej. Państwa o większej liczbie ludności mają więcej mandatów niż mniejsze państwa, które jednak i tak otrzymują więcej mandatów niż wynikałoby to z rygorystycznie zastosowanej zasady proporcjonalności. System ten nazywany jest zasadą „degresywnej proporcjonalności”.

https://kresy24.pl/polka-na-liscie-kandydatow-do-pe-z-litwy/

Tags: lituanie, politique, pologne, union européenne
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments