Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Великий Ходачків. Римо-католицька церква Матері Божої Утішительки і св. Йосифа УлюбленцяДо Тернополя звідси - кілометрів 18 на схід. Величезний храм, навіть обезголовлений, все ще вражає. Зараз всередину заглядають з свого гнізда лелеки, спостерігаючи за нечастими шукачами архітектурних скарбів, що продираються в храм через заколочені дошками двері, щоб потрапити в джунглі кущів посеред решток даху, що впав, і побачити … залишків розп'яття на залізній рейці вже нема (скоріше за все їх останки валяються на підлозі в алтарній частині), фігури святих винесені, все що було в середині знищено - тому бачити тут вже нема чого, тільки небо…Перша писемна згадка про поселення датується 1504 роком. Наприкінці ХІХ — на початку ХХ століть Великий Ходачків згадується як містечко. В квітні 1944 році німецька поліція, до якої входили також українські найманці, знищила значну частину поселення та його польських мешканців. Під час проведення операції «Вісла» з Великого Ходачкова поляків виселили. Сюди приїхали жити понад 300 сімей з Лемківщини (за другою інформацією 210 українських родин). Нині тут проживає майже 1400 мешканців.

Kazimierz Szelig
SZELISKI
wlasciciel dobr ziemskich
oficer bylych wojsk Polskich
roku 1831
Posel do rady panstwa
(наступний рядок не читається)
urod(zony) (не читається) marca 1807
(не читається) 1885
(не читається) jego pamieciМісцеві римо-католики належали до парафії Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії у Настасові. 1870 року родина Шеліських подарувала земельну ділянку під храм, а 24 квітня 1879 року було закладено наріжний камінь під його будівництво, яке завершили вже наступного року. Консекрація храму відбулась 1890 року.У 1899-1900 роках святиню добудували. 1907 року вперше згадується парафіяльна експозитура у Великому Ходачкові. 1916 року німецькі війська, намагаючись знищити спостережний пункт російських військ, облаштований на вежі церкви, повністю його зруйнували. Протягом трьох років римо-католики містечка послуговувались місцевою церквою, а 1919 року збудували тимчасову дерев'яну каплицю. У 1925 році було засновано самостійну парафію та закладено фундамент нового храму вже на іншій земельній ділянці, яку теж подарували Шеліські.

Проект церкви належить Тадею Шнейдеру. Деяка схожість архітектурних деталей (ліпнина, витонченої форми башточки-каплиці по боках від основного кубу будівлі) простежується з шикарним храмом в Старій Солі. Проте через брак коштів спорудження цієї святині затягнулось. Велося будівництво храму близько восьми років, будували разом зі школою, яка через дорогу. Обидві споруди завершили в 1935-му, інша версія – в 1934 чи 1936-му. У середині 30-х років парафію, яка налічувала майже три тисячі вірян, адміністрував о. Стефан Хабло.Війна не порушила стіни святині, які формують ансамбль неоготики і пізнього бароко. Вхід у церкву має вигляд великого заокругленого порталу. По обидві сторонивходу – колони, з кам’яними вазами у верхній частині. Зверху над порталом символ-абревіатура INRI(«IESVSNAZARENVSREXIVDÆORVM» – лат.), діаметром близько півтора метри. Базиліка має бокові аркади.

Позаду аркад прибудовано каплиці у вигляді невеликих веж в бароковому стилі. З правої сторони біля абсиди за каплицею збудовано різницю. Згідно розповідей ще живих свідків, храм в середині не був розмальований. Мав два бічних вівтарі, стояла декілька скульптур святих. У святкові дні звучав орган. По центру у вівтарній частині була розміщена ікона Марії Божої Ченстоховської. Також зовні на фасаді церкви стояла рельєфна скульптура Діви Марії. Але її знищили в радянський час. Кілька фігур з храму жителі села все ж врятували. Це фігури Святого Йосифа, Діви Марії та фігура «Серце пана Ісуса». Вони передані в церкву Божого Милосердя i Матері Божої Неустанної Допомоги, що у Тернополі.

захристя


мабуть то і є ті останки розп'яття


А поруч храму збудували клебальню (приборство). Зараз там шкільна столова і бібліотека.
Частину храмового майна після закриття храму було вивезено до Польщі. У ньому спочатку облаштували школу-майстерню трактористів, потім - зерновий склад, а далі - склад мінеральних добрив. Попри свою величність, історію, пов’язані історичні особистості і збережені стіни, храм у Великому Ходачкові не належить до пам’яток архітектури місцевого значення і тим паче національного. Наприкінці сімдесятих він горів. Так знищили хори. Зараз святиня перебуває у стані руїни. Орган не звучить. Ікон немає. Лише сонце крізь вікна і відсутність даху створює свої ореоли.…

погляд на останок


Джерела:
http://rkc.in.ua/index.php?&m=k&f=alvtpko&l=u
https://www.castles.com.ua/chodaczkow.html
https://terminovo.te.ua/news/5968/

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка. Monobank (5375 4141 0020 4055) одержувач - Максим Рітус.

Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки . Спадщина".


https://m-a-d-m-a-x.livejournal.com/535346.html
Tags: kresy wshodnie, patrimoine architectural, pologne, ukraine, église catholique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments