Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Šimašius pozostanie merem WilnaW drugiej turze wyborów mera Wilna zmierzyli się urzędujący włodarz Remigijus Šimašius i były mer Artūras Zuokas. Ten pierwszy obronił swoją pozycję.

W niedzielę odbyła się na Litwie druga tura wyborów samorządowych. Swojego mera wybierali w niej między innymi mieszkańcy Wilna. Obaj kandydaci już zajmowali fotel mera miasta – Šimašius w kończącej się kadencji, a jego konkurent Zuokas w latach 2000-2007 oraz 2011-2015. Obaj też wywodzą się z partii liberalnych, Šimašius z Ruchu Liberałów Republiki Litewskiej, do którego należał także Zuokas, który został potem przewodniczącym Związku Wolności Litwy. Obaj zdecydowali się też stworzyć własne lokalne komitety wyborcze i startować z ich ramienia. W końcu obaj już w poprzednich wyborach konkurowali o stanowisko mera Wilna w drugiej turze.
Rozwiązując adquest, pomagasz potrzebującym z fundacji

W tegorocznych wyborach znów zwyciężył Šimašius, na którego zagłosowało 61,1% uczestniczących w wyborach wilnian. To proporcja podobna do wyniku sprzed czterech lat, kiedy to Šimašius zwyciężył z Zuokasem uzyskując 62,7%. Šimašiusowi będzie o tyle łatwiej rządzić miastem, że w wyborach do miejskiej rady jego komitet „O Wilno, z którego jesteśmy dumni!” uzyskał aż 17 mandatów, podczas gdy komitet Zuokasa „Szczęśliwe Wilno” uzyskał tylko 10 mandatów. Nie zmienia to faktu, że także radni z komitetu Šimašiusa będą musieli poszukać sobie koalicjantów w liczącej 50 deputowanych radzie. Możliwym koalicjantem jest Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin, który przed dwoma tygodniami zdobyła w wileńskiej radzie miejskiej 6 mandatów. W kończącej się kadencji polska partia była koalicjantem frakcji Šimašiusa i posiadała stanowisko wicemera.

AWPL-ZChR dołączyła jednak do koalicji rządzącej Wilnem dopiero w drugiej połowie kadencji w 2017 r. Wcześniej Šimašius współrządził z litewskimi konserwatystami, a wicemer z ich ramienia, Valdas Benkunskas, odpowiadający we władzach miejskich za sprawy oświaty, podejmował działania na rzecz ograniczenia liczby polskich szkół w mieście.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/litwa/simasius-pozostanie-merem-wilna/
Tags: kresy wshodnie, lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments