Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

AWPL-ZChR ogłasza swoich kandydatów do Parlamentu EuropejskiegoPolska partia na Litwie przedstawiła swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Lista nie jest ostateczna bowiem AWPL-ZChR prowadzi jeszcze rozmowy o ewentualnej koalicji z Aliansem Rosjan.

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin wybrała swoich kandydatów do PE w czasie partyjnej konferencji jaka odbyła się 26 lutego. Listę tę otwiera Waldemar Tomaszewski, prezes AWPL-ZChR, który od dwóch kadencji reprezentuje ją w PE. Tuż za nim znalazła się Maria Rekść, która 3 marca po raz kolejny została wybrana na mera rejonu wileńskiego. Trzecie miejsce otrzymał Zdzisław Palewicz, który z jeszcze większym poparciem – 75% został w czasie niedawnych wyborów samorządowych wybrany na mera rejonu solecznickiego.

Na miejscu czwartym, na liście znalazła się przewodnicząca klubu parlamentarnego polskiej partii w litewskim parlamencie Rita Tamašūnienė. Za nią wpisano Rafaela Muksinowa – publicystę i działacza Zgromadzenia Rosjan Litwy. Muksinow znalazł się na liście AWPL-ZChR mimo, że nie zawarła ona jeszcze porozumienia o koalicji w majowych wyborach z Aliansem Rosjan. AWPL-ZChR od lat tworzy tego rodzaju koalicyjne komitety z tą rosyjską organizacją co często przynosiło mu zwiększenie poparcia. Jednak w ostatnich wyborach samorządowych zacznie mniejsze poparcie dla tego rodzaju komitetu w głosowaniu na radnych Wilna może świadczyć, że tym razem rosyjski elektorat wybrał inną listę. Sam Alians Rosjan po raz pierwszy od 20 lat nie przekroczył progu wyborczego w wyborach radnych Kłajpedy, miasta w którym prawie 20% mieszkańców stanowi rosyjska mniejszość.

Jak wynika z komunikatu jaki zamieszczono na stronie internetowej partii Polaków Wileńszczyzny – „Partia polityczna Alians Rosjan wytypowała 6 osobową listę kandydatów do PE. Trwają negocjacje o utworzeniu wspólnej listy koalicyjnej. W wypadku zawarcia koalicji trzej kandydaci powinni zrezygnować z udziału w wyborach, gdyż ogólna liczba kandydatów nie może być większa jak 22 osoby”.

Na dalszych miejscach listy znalazła się szefowa struktur partii w rejonie trockim i ustępująca wicemer tego rejonu Maria Pucz, posłowie AWPL-ZChR w parlamencie litewskim Jarosław Narkiewicz, Zbigniew Jedziński i Czesław Olszewski, a także ustępująca wicemer Wilna Edyta Tamošiūnaitė, która w niedawnych wyborach była także kandydatką partii na mera tego miasta.

Polska partia wyraźnie postawiła też na młodszą generację swoich działaczy, bowiem na liście znaleźli się także urzędnicy administracji samorządowych Wilna, rejonów wileńskiego, solecznickiego i święciańskiego. Jednak ich miejsca na liście zależy od tego czy i na jakich zasadach zawarta zostanie koalicja z Aliansem Rosjan.

https://kresy.pl/polacy/awpl-zchr-oglasza-swoich-kandydatow-do-parlamentu-europejskiego/
Tags: lituanie, politique, pologne, union européenne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments