Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Zakończyła się II tura wyborów samorządowych na LitwieW niedzielę na Litwie zakończyła się druga tura wyborów samorządowych, w której wybierano merów w 41 z 60 samorządów. W większości zwyciężyli w niej kandydaci piastujący obecnie te stanowiska, m.in. dotychczasowy mer Wilna Remigijus Šimašius. – podała Polska Agencja Prasowa.

W II turze wyborów samorządowych na Litwie wybierano merów w tych samorządach, w których żaden z kandydatów nie osiągnął ponad 50 proc. głosów. Dogrywka była potrzebna w 41 z 60 samorządów. Według PAP większość dotychczasowych merów zachowa swoje stanowiska.

W Wilnie zwyciężył obecny mer Remigijus Šimašius. Uzyskując 60,71 proc. głosów pokonał Arturasa Zuokasa (39,29 proc.). Komentując zwycięstwo swojego rywala Zuokas powiedział, że wyborcy wybrali stanie w miejscu zamiast posuwania się do przodu. Komitet Šimašiusa będzie miał w radzie Wilna 18 radnych, komitet Zuokasa 10, konserwatyści 9, AWPL-ZChR i „Alians Rosjan” 6, Partia Pracy 5, Związek Chłopów i Zielonych – 3.

Litewska Partia Socjaldemokratyczna zdobyła najwięcej stanowisk merów – 14. Jedenaście stanowisk obsadzili kandydaci konserwatystów.

W drugiej turze do urn poszło 41,22 proc. wyborców, około 6 pkt. procentowych mniej niż przed dwoma tygodniami.

Jak pisaliśmy, przed dwoma tygodniami już w pierwszej turze merami zostało dwoje kandydatów Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR). Maria Rekść, która kandydowała w rejonie wileńskim, uzyskała 53,51 proc. głosów a Zdzisław Palewicz startujący w rejonie solecznickim, zdobył 73,72 proc. głosów. Kandydatka AWPL-ZChR na mera Wilna Edita Tamosiunaite zajęła dopiero szóstą pozycję z 4,76 proc. głosów.

CZYTAJ TAKŻE: Wybory samorządowe na Litwie. Renata Cytacka odpowiada na krytykę Radczenki

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/litwa/zakonczyla-sie-ii-tura-wyborow-samorzadowych-na-litwie/
Tags: lituanie, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments