Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Ambasador RP w USA broni Polaków ratujących Żydów

Rozmawiając o relacjach polsko-żydowskich trzeba pamiętać o faktach - mówił Ambasador Piotr Wilczek


Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

Ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek w komentarzu dla amerykańskiego dwumiesięcznika "The National Interest" podkreślił, że rozmawiając o relacjach polsko-żydowskich należy trzymać się faktów. Dodał, że mimo różnych, nieraz tragicznych historii i zdarzeń, tysiąc lat obecności Żydów w Polsce było czasem "koegzystencji, współpracy i przyjaźni".

W artykule, opublikowanym w cenionym dwumiesięczniku, zajmującym się sprawami międzynarodowymi Piotr Wilczek napisał, że przez tysiąc lat Polska była wspólnym domem dla Polaków i Żydów, a potwierdzenie tego można znaleźć w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. "Jesteśmy dumni z muzeum, czcimy dziedzictwo tego tysiąclecia" - zapewnił ambasador.

Piotr Wilczek zaznaczył, że w czasie II wojny światowej zarówno Żydzi, jak i Polacy byli ofiarami "ludobójczych obsesji Hitlera", a członkowie obu narodów trafiali do obozów koncentracyjnych, ale też podejmowali walkę z okupantem. Przypomniał, że Polska nigdy nie stworzyła kolaboracyjnego rządu, a jej władze z Londynu próbowały alarmować świat o eksterminacji Żydów.

Polska uznaje bolesną prawdę

Ambasador zwrócił uwagę, że największy konflikt w historii ludzkości obudził złe instynkty w zwykłych ludziach, a Polacy nie byli na to odporni. "Z powodu strachu, głodu i nienawiści niektórzy z nich zdradzili, zadenuncjowali i wysłali na śmierć swoich żydowskich sąsiadów" - przyznał i dodał, że Polska uznaje tę "bolesną prawdę". Zastrzegł przy tym, że wobec tych, którzy ryzykowali wszystko, by ratować życie innych, jesteśmy zobowiązani, by mówić o faktach. W tym kontekście wskazał, że w okupowanej Polsce pomoc Żydom była karana śmiercią, a polscy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata mają 6863 drzewka w Instytucie Jad Waszem - więcej, niż przedstawiciele jakiegokolwiek innego kraju. Piotr Wilczek podkreślił, że polscy Sprawiedliwi reprezentowali różne grupy społeczne. Przypomniał postacie Jana Karskiego, Ireny Sendlerowej, Antoniny i Jana Żabińskich, Czesława Miłosza, Władysława Bartoszewskiego, Zofii Kossak, Juliana Grobelnego oraz członków rodziny Ulmów. "Te osoby i historie nie mogą zostać przykryte przez obecne dyskusje, publikacje i opinie, a na pewno nie mogą one zostać przysłonięte przez manipulacje, które przypisują Polakom zbrodnie, za które nie odpowiadają" - zaznaczył ambasador.

Piotr Wilczek napisał, że oprócz tych, którzy mają swoje drzewka w Jad Waszem, wielu innych Polaków pomagało Żydom, a być może nigdy nie zostaną docenieni i upamiętnieni. Dodał, że należy im się cześć i szacunek każdego dnia, nie tylko w Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych i w polski Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. "Tysiące Polaków pomagały swoim żydowskim sąsiadom, a tylko niewielka część z nich została uznana za Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Kontynuując dyskusję o stosunkach polsko-żydowskich powinniśmy o tym pamiętać" - zakończył Piotr Wilczek.

http://www.radiozagranica.pl/8/80/Artykul/411302,Ambasador-RP-w-USA-broni-Polakow-ratujacych-Zydow
Tags: 2ème guerre mondiale, israël, les etats-unis, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments