Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Siódmy Wielki wyjazd na Węgry. Tłumy Polaków ruszyły do Budapesztu

Około czterystu osób specjalnym pociągiem wyruszyło z Warszawy do Budapesztu, by w piątek wziąć udział w obchodach 171. rocznicy węgierskiej Wiosny Ludów. To uczestnicy "VII Wielkiego Wyjazdu na Węgry", organizowanego przez kluby "Gazety Polskiej". Swoją obecnością Polacy chcą podziękować Węgrom za wspólną historię i kilkusetletnią bliską przyjaźń.

Uczestnicy wyjazdu do Budapesztu na dworcu Warszawa Centralna
Uczestnicy wyjazdu do Budapesztu na dworcu Warszawa Centralna

Organizatorka wyjazdu Beata Dróżdż, dyrektor generalny "Gazety Polskiej" , mówi, że Polacy i Węgrzy są do siebie bardzo podobni, dlatego tak łatwo nawiązują znajomości oraz potrafią ze sobą współpracować. - To wynika z naszych charakterów. Łączy nas podobna historia. To wszystko zbliża nas do siebie i pokazuje, że również w dzisiejszej Europie walczymy o suwerenność i o to by móc decydować w swoim kraju o swoich sprawach - powiedziała Beata Dróżdż.

Jutro Węgrzy będą obchodzić 171. rocznicę Powstania Węgierskiego z 1848 roku, które było częścią Wiosny Ludów w Europie. Redaktor naczelny "Gazety Polskiej" - Tomasz Sakiewicz zaznacza, że w pewnym sensie było to powstanie polsko - węgierskie, w którym nasze narody biły się o te same cele. - Dowodził nim generał Bem, przewinęło się przez nie kilka tysięcy polskich ochotników. Oni walczyli z okupantami, którzy okupowali i Węgry i Polskę czyli z Rosjanami i z Austriakami - powiedział Tomasz Sakiewicz.

Łącznie w "VII Wielkim Wyjeździe na Węgry" weźmie udział ponad tysiąc Polaków. Specjalny pociąg relacji Warszawa - Budapeszt zatrzyma się około 21.00 w Krakowie, gdzie wsiądą kolejni uczestnicy. Inni do stolicy Węgier mają dotrzeć we własnym zakresie.

W jutrzejszych uroczystościach w Budapeszcie udział zapowiedzieli premierzy Polski i Węgier, Mateusz Morawiecki i Viktor Orban.

https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/2278021

Tags: hongrie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments