Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Litwini najbardziej lubianym przez Polaków wschodnim sąsiadem

</h4>

Z najnowszych cyklicznych badań CBOS pn „Stosunek do innych narodów” wynika między innymi, że w stosunku do Rosjan i Ukraińców wśród Polaków przeważa negatywne nastawienie.

Według Centrum Badania Opinii Społecznej największą sympatią darzą Czechów, Włochów, Słowaków i Węgrów. Spośród wschodnich sąsiadów Polski – są na 12. miejscu. 36 proc. polskich respondentów odpowiedziało, że darzy ich sympatią, a 21 proc., że niechęcią. 30 proc. deklaruje obojętność.

Dopiero na 15. miejscu są Białorusini, a na 17. . Co prawda tyle samo respondentów (31 proc.) zadeklarowało, że darzy tych sąsiadów sympatią, ale 41 proc. odpowiedziało, że ma wobec Ukraińców niechęć, natomiast w odniesieniu do Białorusinów to 27 proc. Co ciekawe, w tym osobliwym rankingu Białorusini i osiągają wyniki zbliżone do Chińczyków i Żydów.

Jeśli chodzi o Rosjan, to zajmują 19 miejsce. 28 proc. respondentów zadeklarowało sympatię, 43 proc. niechęć, a 25 proc. obojętność.

Ciekawe jest też zestawienie wyników w latach. Widać pewne wspólne trendy. Sympatia do Litwinów od badań sprzed roku wzrosła o 8 punktów procentowych, ale z kolei dwa lata temu była bardzo wysoka (42 proc.), by w 2018 roku zaliczyć spadek aż o 14 pp. Sympatia do Ukraińców w ciągu ostatniego roku również znacznie wzrosła w – o 7 pp. Z tym, że należy pamiętać, że w poprzednim badaniu była najniższa od kilkunastu lat. Natomiast wynik Białorusinów poprawił się w ciągu roku o 10 pp, z tym że w zeszłym roku był rekordowo niski (21 proc. deklaracji sympatii). też zanotowali w ostatnim roku duży wzrost sympatii (10 pp) po dużym spadku w poprzednim roku. W dłuższej perspektywie trend jest taki, że w stosunku do I połowy lat 90. i tak znacznie wzrosła sympatia do Polaków wobec wschodnich sąsiadów. Dla przykładu ćwierć wieku lat temu ledwie 9 proc. deklarowało sympatię do Ukraińców (dziś, jak pisaliśmy wyżej, 31 proc.). Co do Białorusinów ten wskaźnik w tym okresie wzrósł z 17 proc. do 31 proc., jeśli chodzi o Litwinów – z 24 do 36 proc., jeśli chodzi o Rosjan – z 22 do 28 proc.

Cały raport tutaj.

https://kresy24.pl/litwini-najbardziej-lubianym-przez-polakow-wschodnim-sasiadem/

Tags: lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments