Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Nie żyje „ostatni klezmer Galicji”. Pochodzący z Kresów artysta w listopadzie skończył 100 latZmarł Leopold Kozłowski-Kleinman – kompozytor, dyrygent i pianista, nazywany „ostatnim klezmerem Galicji”, honorowy obywatel Krakowa. W listopadzie ubiegłego roku obchodził setne urodziny. – poinformowano we wtorek na stronie internetowej miasta Krakowa.

Leopold Kozłowski urodził się 26. listopada 1918 roku w Przemyślanach k. Lwowa jako Leopold Kleinman w żydowskiej rodzinie o znakomitych tradycjach muzycznych. Jego dziadek Pejsach Brandwein był założycielem kapeli słynnej w całych Austro-Węgrzech, jego ojciec Herman Kleinman również był wybitnym kapelmistrzem wykonującym muzykę klezmerską.

Cała rodzina Leopolda Kleinmana zginęła w Holokauście. Jemu i bratu udało się uciec z obozu w Kurowicach. Trafili do wsi Hanaczów, gdzie funkcjonowała polska samoobrona odpierająca ataki OUN-UPA. Żydowski oddział partyzancki Abrama Bauma, do którego należał Leopold, stał się częścią samoobrony wsi.

Ukrywało się tam około 30 Żydów, dla których chłopi wykopali bunkry i zdobywali żywność. Ukraińscy nacjonaliści najpierw donosili do gestapo, że w Hanaczowie ukrywa się Żydów, a gdy Niemcy nie odkryli bunkrów, wiosną 1944 r. wieś została zaatakowana przez Ukraińską Armię Powstańczą. Nasz oddział zmusił UPA do odwrotu, wielu mieszkańców Hanaczowa udało się uratować. – mówił po latach w jednym z wywiadów.

W czasie jednego z napadów upowcy zabili jego brata. Pocięli Dolka siekierą. Gdy wróciłem, usłyszałem tylko: „Szeregowiec Kleinman. Nie możemy wam pokazać ciała brata ze względu na drastyczność tego morderstwa. – wspominał.

Po wojnie, już jako Leopold Kozłowski związał się z Krakowem, gdzie skończył dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Był związany m.in. z Teatrem Żydowskim w Warszawie i cygańskim zespołem „Roma”. Był autorem muzyki teatralnej i filmowej. W 2014 roku został Honorowym Obywatelem Krakowa.

Jak pisaliśmy, w listopadzie ub. roku artysta obchodził swoje setne urodziny. Dla uczczenia jubileuszu Leopolda Kozłowskiego Krakowskie Forum Kultury zorganizowało w Teatrze Variete koncert jubileuszowy z udziałem samego maestra.

CZYTAJ TAKŻE: Kraków apeluje do Lwowa o potępienie OUN-UPA

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/nie-zyje-ostatni-klezmer-galicji-pochodzacy-z-kresow-artysta-w-listopadzie-skonczyl-100-lat/
Tags: 2ème guerre mondiale, antisémitisme, kresy wshodnie, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments