Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Wystawili „Klątwę”, teraz wystawią „Mein Kampf”. Uderzą w patriotyzm i Kościół?Dwudziestego trzeciego marca w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu pt. „Mein Kampf”. Tytuł sztuki jest nawiązaniem do książki Adolfa Hitlera o tym samym tytule. Autorzy spektaklu twierdzą, że jest on „laboratorium nad faszyzmem”, który jakoby rośnie w Polsce w siłę.

Teatr Powszechny w Warszawie, który wystawił skandaliczną, antykatolicką „Klątwę”, tym razem postanowił zmierzyć się z ideologią narodowego socjalizmu. Nie chodzi bynajmniej tylko o poglądy wodza III Rzeszy. Jak wynika z opisu spektaklu na stronie internetowej teatru, autorzy sztuki uważają, że „pomimo doświadczeń drugiej wojny światowej, faszyzm i narodowy socjalizm znów stały się atrakcyjnymi ideologiami, a sztandary i hasła nacjonalistyczne tak szybko zastąpiły dumę z wielokulturowo różnorodnej, zjednoczonej Europy”. Sztuka ma dać odpowiedź, do jakiego stopnia i dlaczego postulaty i idee Hitlera są aktualne.

„Pytamy, ile musiało paść słów, zanim doszło do Holokaustu oraz ile jeszcze musi ich paść, żeby historia się powtórzyła.” – twierdzą autorzy zapowiadając zajęcie się mową nienawiści i językiem współczesności.

Opis spektaklu na stronie internetowej Teatru Powszechnego jednoznacznie sugeruje, że jest on wymierzony w środowiska narodowo-katolickie. „W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przez ulice w całym kraju (często pod patronatem polityków) przemaszerowały pochody propagujące ideologie faszystowskie, w polskich kościołach organizowane są msze, w których nacjonaliści wywieszają swoje symbole, a wiele organizacji pod pretekstem „promowania wartości patriotycznych” organizuje koncerty, w których propagowane są treści łamiące § 1. art. 256 KK [propagowanie ustroju faszystowskiego i nawoływanie do nienawiści – red.]”. – napisano.

Autorzy sztuki zapowiadają, że nie zamierzają jedynie oskarżać innych. Nie wykluczają, że ich „osobiste uwikłanie” w proces sprzyjający „odrodzeniu idei narodowego socjalizmu” jest większe, niż im się wydaje – w związku z tym podejmują refleksję nad „Mein Kampf”.

Reżyserem spektaklu jest Jakub Skrzywanek, za dramaturgię odpowiada Grzegorz Niziołek. W sztuce grają Mamadou Góo Bâ, Klara Bielawka, Aleksandra Bożek, Arkadiusz Brykalski, Natalia Łągiewczyk i Oskar Stoczyński.

Premierze spektaklu „Mein Kampf” będzie towarzyszył cykl spotkań z zaproszonymi gośćmi poświęcony „współczesnym przejawom ideologii nacjonalistycznej”.

CZYTAJ TAKŻE: Protest przeciwko „Klątwie” przed Teatrem Powszechnym w Warszawie

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/wystawili-klatwe-teraz-wystawia-mein-kampf-uderza-w-patriotyzm-i-kosciol/
Tags: incrédulité et blasphème, politique, pologne, racisme et nazisme
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments