Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Ambasador RP wezwany do białoruskiego MSZ ws. „Burego”. Padają oskarżenia o „cynizm”Białoruś oczekuje od polskich władz ustosunkowania się do zmiany stanowiska IPN w sprawie działań kpt. Romualda Rajsa „Burego” wobec ludności białoruskiej – wynika z depeszy białoruskiej państwowej agencji informacyjnej Biełta. W związku z tym do MSZ Białorusi został wezwany ambasador Polski w Mińsku.

Przypomnijmy, że w poniedziałek IPN zweryfikował swoje oceny dotyczące pacyfikacji białoruskich wiosek dokonanych przez oddział pod dowództwem kpt. Romualda Rajsa. Powołując się na znaczny postęp badań naukowych prowadzonych nad tymi wydarzeniami IPN uznał, że konkluzja śledztwa z lat 2002-2005 mówiąca o tym, że działania żołnierzy 3. Wileńskiej Brygady NZW wymierzone w prawosławną ludność białoruską nosiły znamiona ludobójstwa, „nie odpowiada stanowi faktycznemu”. W komunikacie IPN przywołano ustalenia dr Kazimierza Krajewskiego i mec. Grzegorza Wąsowskiego, z których wynika, że częściowe spalenie 5 wsi, zastrzelenie łącznie kilkunastu mężczyzn i rozstrzelanie grupy 30 furmanów odbyło się z „innych przyczyn”. Z kolei śmierć kobiet i dzieci uznano za niezamierzoną. IPN przywołał także opinię historyków dr Mariusza Bechty i dr Wojciecha Muszyńskiego, którzy uważają, że akcja pacyfikacyjna oddziału kpt. Rajsa miała podłoże polityczne – ich zdaniem wiązała się ona z czynnym poparciem lokalnej ludności dla reżimu komunistycznego. Instytut przypomniał również, że w świetle prawa kpt. Romuald Rajs jak i jego zastępca, ppor. Kazimierz Chmielowski, są niewinni.

Komentując nowe ustalenia IPN rzecznik prasowy białoruskiego MSZ Anatolij Głaz stwierdził, że „rażący cynizm” niektórych polskich „badaczy” [tak w oryginale – red.] wywołał szczególne zmartwienie białoruskiego MSZ. Zdaniem Głaza Romuald Rajs spalił nie pięć wiosek, lecz znacznie więcej. „Burego” nazwano „przestępcą, który osobiście wydawał rozkazy i brał udział w zabijaniu ludności cywilnej na Podlasiu”. Białoruskie MSZ stwierdziło, że nie może być on „wybielony” zarówno w oczach Białorusinów, jak i w pamięci historycznej „innych rozsądnych ludzi”.

Białoruski resort dyplomacji przypomniał konkluzję śledztwa z 2005 roku, która w jego opinii była oparta na faktach a nie na „teoretycznych rozważaniach”. „Należy mieć dojrzałość i odwagę, aby to przyznać”. – stwierdzono.

Oczekujemy od polskich władz publicznego oficjalnego komentarza na temat tego, czy taka ocena działań „Burego” [obecne stanowisko IPN – red.] jest oficjalnym punktem widzenia i jak to się ma do kroków na rzecz budowania dialogu, w tym historycznego, podjętych przez strony w ostatnim czasie. – zakomunikowało białoruskie MSZ. Jak podano, w celu złożenia odpowiednich wyjaśnień wezwano polskiego ambasadora.

CZYTAJ TAKŻE: MSZ Białorusi: Romulad Rajs „Bury” to zbrodniarz wojenny

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bialorus/ambasador-rp-wezwany-do-bialoruskiego-msz-ws-burego-padaja-oskarzenia-o-cynizm/
Tags: 2ème guerre mondiale, bélarus, kresy wshodnie, politique, pologne
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments