Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

W Zielonej Górze zawiązał się komitet budowy pomnika tragedii na KresachŚrodowiska kresowe z województwa lubuskiego mają zamiar wznieść w Zielonej Górze pomnik upamiętniający ofiary mordów na polskich Kresach w czasie II wojny światowej i krótko po niej. W tym celu w Zielonej Górze odbyło się spotkanie inicjujące działalność społecznego komitetu budowy pomnika. – napisała w sobotę Gazeta Lubuska.

Inicjatorem budowy pomnika jest Grzegorz Widenka, prezes lubuskiego oddziału Polska Press. Jego zdaniem pomnik w Zielonej Górze jest potrzebny, ponieważ w województwie lubuskim nie ma miejsca, „które oddawałoby ducha tamtej tragedii”, przy którym mogliby spotykać się Kresowianie.

Członkom komitetu zależy, by pomnik stanął w przestrzeni publicznej Zielonej Góry, a nie np. na cmentarzu, co da mu dużą siłę oddziaływania. Pomnik ma przypominać o tragedii Kresów, szczególnie najmłodszym, którzy mają najmniejszą wiedzę o tamtych wydarzeniach. Władze miasta, które na spotkaniu komitetu reprezentował doradca prezydenta Zielonej Góry Zygmunt Stabrowski, obiecały znalezienie godnej lokalizacji pomnika. Pomoc, także tą wymierną, zaoferował szef oddziału IPN w Poznaniu Rafał Reczek.

Przewodniczącą społecznego komitetu została jednogłośnie wybrana Małgorzata Gośniowska-Kola, szefowa stowarzyszenia Huta Pieniacka, która jest także radną sejmiku i doradcą wojewody lubuskiego.

„O tym co wydarzyło się w latach 40. minionego wieku na Kresach, a przede wszystkim na Wołyniu, głośno mówimy od niedawna i zazwyczaj w duchu politycznej poprawności. Tymczasem my powinniśmy domagać się prawdy i oddawać hołd pomordowanym. Winni jesteśmy Im pamięć.” – powiedziała Gazecie Lubuskiej przewodnicząca komitetu.

PRZECZYTAJ: Stowarzyszenie Huta Pieniacka i teatr ze Lwowa wśród laureatów nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”

Dodajmy, że w podzielonogórskiej Łężycy (administracyjnie leżącej w granicach miasta) znajduje się Pomnik Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich wzniesiony m.in. dzięki wysiłkom działacza kresowego i wykładowcy Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Leszka Jazownika. Pomnik stoi na terenie przykościelnym. Prof. Jazownik wziął udział w pierwszym posiedzeniu komitetu budowy pomnika w Zielonej Górze.

CZYTAJ TAKŻE: Szczecin: uroczyste odsłonięcie Pomnika Pamięci Ofiar ukraińskich nacjonalistów [+FOTO]

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/w-zielonej-gorze-zawiazal-sie-komitet-budowy-pomnika-tragedii-na-kresach/
Tags: 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments