Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

„Rzeczpospolita”: Konfederacja narodowców i wolnościowców może odebrać wyborców PiSPublicysta dziennika „Rzeczpospolita” Jacek Nizinkiewicz twierdzi, że wynik Grzegorza Brauna w przedterminowych wyborach prezydenta Gdańska pokazuje, iż Konfederacja ma szanse na poważniejszą rolę na scenie politycznej.

W niedawnych przedterminowych wyborach prezydenta Gdańska Grzegorz Braun otrzymał aż 12% poparcia. Reprezentował Konfederację – koalicję zawiązaną przez Ruch Narodowy i Wolność, do których dołączył właśnie Braun ze swoim środowiskiem, a potem także Marek Jakubiak. Koalicja ta szykuje się właśnie do wyborów do Parlamentu Europejskiego. „Drugie miejsce Grzegorza Brauna w Gdańsku pokazuje, że na prawo od PiS nie ma tylko ściany” – wnioskuje publicysta „Rzeczpospolitej w komentarzu z 7 marca.

„Dwucyfrowe poparcie Brauna, który z Gdańskiem nie ma nic wspólnego, to wynik, którego przemilczeć nie można. Tym bardziej że Płażyński nie poparł Brauna, a PiS przestrzegał przed głosowaniem na niego” – twierdzi Nizinkiewicz, który uznaje, że wynik Brauna wzmacnia szanse Konfederacji przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Oznacza to poważne wyzwanie dla PiS, gdyż do Konfederacji będzie przepływał elektorat właśnie tej partii.

Publicysta uznaje, że Konfederacja jest bardziej radykalna w sprawach takich jak aborcja czy funkcjonowanie Unii Europejskiej, będzie więc bardziej wiarygodna dla radykalnego wyborcy. „Drugi wynik Brauna w Gdańsku nie gwarantuje oczywiście budowy bloku na miarę dużej partii rządzącej lub opozycyjnej, ale może być początkiem przejmowania wyborców rozczarowanych mało radykalnymi rządami PiS, ustępstwami w polityce międzynarodowej, brakiem dowodów na >>zamach smoleński<<, nierozliczeniem winnych za >>afery<< rządów PO-PSL” – napisał Nizinkiewicz.

Publicysta uznaje, że zagrożeniem dla PiS będzie nie tylko coraz silniejsza konkurencja na prawicy, ale też możliwa wysoka frekwencja w czasie wyborów do Parlamentu Obywatelskiego. Może na nią wskazywać liczne uczestnictwo gdańszczan w wyborach prezydenta miasta. Dotychczas wybory przedterminowe, podobnie jak wybory do Parlamentu Europejskiego, nie cieszyły się wysokim zainteresowaniem elektoratu.

https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/rzeczpospolita-konfederacja-narodowcow-i-wolnosciowcow-moze-odebrac-wyborcow-pis/
Tags: politique, pologne, union européenne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments