Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Obchody wstąpienia państw V4 do NATO

Szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej wspólnie świętują rocznicę wstąpienia do NATOWarszawie, w 1. Brygadzie Pancernej odbywają się uroczystości związane z 20-leciem obecności Polski, Czech, Węgier i Słowacji w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Początek uroczystości zaplanowano od wystąpień szefów rządów państw V4, w tym premiera Mateusza Morawieckiego, a także szefa resortu obrony Mariusza Błaszczaka. Przewidziano też pokaż wyszkolenia żołnierzy 1. Brygady Pancernej i oddziałów sojuszniczych, które stacjonują w Polsce w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO.

Uroczystości w warszawskiej jednostce to część "NATO Week". Od tygodnia w wielu miejscach Polski organizowano wydarzenia związane z jubileuszem wstąpienia naszego kraju do Sojuszu. Obchody zorganizowano między innymi na poligonach w Żaganiu i Orzyszu. Kulminacją uroczystości będzie spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej we wtorek w Pradze.Premier Mateusz Morawiecki uważa, że konflikt na Ukrainie i cyberbezpieczeństwo to jedne z ważniejszych wyzwań dla NATO. Na terenie 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki obchodzone jest 20-lecie przystąpienia Polski, Czech i Węgier do Sojuszu, z udziałem przywódców tych państw i - gościnnie - Słowacji.

Premier Mateusz Morawiecki mówił, że Sojusz musi sprostać oczekującym go wyzwaniom, a współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej w tym pomoże.

Szef MON Mariusz Błaszczak powiedział, że trudno wyobrazić sobie NATO bez państw Grupy Wyszehradzkiej. Na terenie 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki obchodzone jest 20-lecie przystąpienia Polski, Czech i Węgier do Sojuszu, z udziałem przywódców tych państw i - gościnnie - Słowacji.Minister Błaszczak mówił, że NATO to najsilniejszy sojusz w historii świata.

Polska, Czechy i Węgry wstąpiły do NATO 12 marca 1999 roku. Słowacja akcesję podpisała pięć lat później.

http://www.radiozagranica.pl/8/80/Artykul/410133,Obchody-wstapienia-panstw-V4-do-NATO
Tags: #20latplwnato, #20latpolskiwnato, #20plnato, #nato, #natoweek, défence, hongrie, nato, pologne, thèque
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments