Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Szijjártó: Węgry nie poświęcą praw swoich rodaków, nawet pod presją „dobrego przyjaciela”Nie poświęcimy praw społeczności węgierskich na ołtarzu jakiegokolwiek interesu geopolitycznego, mimo wszelkiej presji, nawet ze strony dobrego przyjaciela – podkreślił szef MSZ Węgier Péter Szijjártó. Zaznaczył, że Węgry nie zmienią swojego stanowiska ws. Ukrainy, dopóki rząd w Kijowie nie zaprzestanie prowadzenia „antywęgierskiej polityki”.

W piątek podczas sesji plenarnej Forum Węgierskich Parlamentarzystów z Kotliny Karpackiej w Budapeszcie przemawiał m.in. minister spraw zagranicznych Węgier, Péter Szijjártó. W swoim wystąpieniu zapowiedział, że rząd Węgier będzie w dalszym ciągu bronił praw społeczności węgierskich poza granicami kraju.

– Nie poświęcimy praw społeczności węgierskich na ołtarzu jakiegokolwiek interesu geopolitycznego, mimo wszelkiej presji, nawet ze strony dobrego przyjaciela – powiedział Szijjarto. Szef MSZ Węgier już wcześniej wypowiadał się w takim zdecydowanym tonie, szczególnie w odniesieniu do Węgrów z Zakarpacia.

Tym razem szef węgierskiej dyplomacji podkreślił, że Węgry nie ugną się presji „nawet ze strony dobrego przyjaciela”. W tym kontekście należy przypomnieć, że miesiąc temu, podczas swojej wizyty na Węgrzech, sekretarz stanu USA Mike Pompeo wyraźnie naciskał na węgierski rząd ws. relacji z Ukrainą, wzywając Budapeszt do zdecydowanego wspierania Ukrainy w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. Przypomnijmy, że po wejściu w życie ukraińskiej ustawy oświatowej Węgry ogłosiły blokadę integracji Ukrainy z UE i NATO. Budapeszt domaga się uchylenia tej ustawy wymierzonej w ponadpodstawowe szkolnictwo mniejszości narodowych.

Przeczytaj: Szijjarto: za nic nie poświęcilibyśmy Węgrów z krajów ościennych
CZYTAJ TAKŻE: USA straszą Węgry Rosją i wzywają do ułożenia relacji z Ukrainą

– Życie 150 tys. etnicznych Węgrów na zachodniej Ukrainie jest ważne dla Węgier i stąd Węgry nie mogą traktować sytuacji na Ukrainie wyłącznie jako sprawy geopolitycznej podkreślił Szijjarto na wspólnej konferencji prasowej z Pompeo.

Przeczytaj także: USA naciskają na Ukrainę ws. zmiany ustawy oświatowej? Wyciekła notatka ambasadora

Podczas swojego piątkowego przemówienia, szef MSZ Węgier odniósł się też do kwestii Ukrainy. Powiedział, że węgierski rząd nie zrezygnuje ze swojego stanowiska i będzie dalej blokował szczyty NATO-Ukraina i odmawiał wsparcia dla integracji Ukrainy z Sojuszem i Unią Europejską, dopóki rząd w Kijowie nie zaprzestanie prowadzenie „antywęgierskiej polityki”. – Nawet pod presją ze strony jakiegoś wielkiego czy silnego przyjaciela – dodał.

Przeczytaj: Działaczka z Zakarpacia: Węgrzy na Ukrainie są gnębieni faszystowskimi i komunistycznymi metodami
Czytaj również: Węgierskie MSZ: na Ukrainie sporządza się „listy śmierci” Węgrów
Zobacz: Lider Węgrów z Zakarpacia: Ukraina naciska i zastrasza mniejszość węgierską

Szijjarto podkreślił, że działania rządu ukraińskiego wobec 150-tys. społeczności etnicznych Węgrów są sprzeczne z wartościami europejskimi i międzynarodowymi ustaleniami. Ostrzegł też, że plany zakładające podział obszaru zamieszkiwanego przez społeczności węgierskiej na trzy różne jednostki administracyjne może jeszcze bardziej utrudnić sytuację.

Szef węgierskiej dyplomacji mówił też, że polityka zagraniczna rządu Węgier będzie w dalszym ciągu koncentrować się na Europie Środkowej, szczególnie na obszarze Kotliny Karpackiej. Podkreślał, że region ten jest teraz „silnikiem europejskiego wzrostu gospodarczego”. Dodał, że strategia rządu polegająca na budowaniu przyjacielskich więzi z sąsiednimi krajami w „praktycznych i pragmatycznych kwestiach”, poprawiła sytuację etnicznych Węgrów w tym państwach.

Szijjarto podkreślał też znaczenie rządowego programu gospodarczego wspierania i promowania firm etnicznych Węgrów. Poinformował, że pomógł on około 37 tys. małych i średnich firm w ciągu ostatnich trzech lat, poprzez granty o łącznej wartości 60,8 mld forinów (192,4 mln euro). Dzięki temu wsparto inwestycje warte łącznie 108 mld forintów (ponad 342 mln euro). Minister zapowiedział, że program ten będzie kontynuowany w tym roku. Na wsparcie węgierskich przedsiębiorców w Rumunii, Serbii, Chorwacji, Słowenii i na Słowacji, zostanie przeznaczone łącznie 38,5 mld forinów.

– Chcemy wzmacniać węgierskie społeczności etniczne tam, gdzie żyją – powiedział Szijjartów. Dodał, że wszystkich przywódców krajów sąsiednich, z wyjątkiem Ukrainy, udało się przekonać, że nie powinni wrogo odnosić się do tego rządowego programu. Według szefa MSZ Ukrainy, „mimo burzliwych warunków”, Węgry będą dalej prowadzić ten program także w tym kraju, z budżetem na poziomie 5,2 mld forintów (niespełna 16,5 mln euro).

Przeczytaj: Węgry: 213 mln wsparcia dla węgierskiej piłki nożnej w Rumunii, Serbii i na Słowacji
Czytaj także: Węgry przeznaczą ponad 18 mln zł na węgierskie szkolnictwo na Zakarpaciu

https://kresy.pl/wydarzenia/szijjarto-wegry-nie-poswieca-praw-swoich-rodakow-nawet-pod-presja-dobrego-przyjaciela/
Tags: hongrie, les etats-unis, politique, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments