Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

W kolejnym dużym ukraińskim mieście może pojawić się ulica Stepana BanderyWładze liczącego około milion mieszkańców Dniepra, miasta obwodowego na wschodzie Ukrainy, rozpatrują propozycję przemianowania ulicy Szmidta na ulicę Stepana Bandery. – podał w piątek lokalny portal 056.ua. Postanowiono przeprowadzić konsultacje społeczne na ten temat i poddać ich wynik pod głosowanie w radzie miasta.

Pod koniec lutego br. robocza grupa ds. petycji rady miasta Dniepra zajęła się dwiema petycjami, które uzyskały w internetowym głosowaniu wymaganą liczbę ponad tysiąca głosów. W pierwszej z nich, autorstwa Kyryłła Dorołenki, domagano się przemianowania ulicy Otto Szmidta na ulicę Bandery. Druga petycja, utworzona przez Wiaczesława Jermołajewa, sprzeciwiała się tej zmianie.

„Stepana Banderę już od dawna uważa się za uczestnika walki o niezawisłość Ukrainy i razem z innymi bohaterami OUN-UPA honoruje się dekretami prezydenckimi i ustawodawstwem. Przypominamy również, że właśnie w Dnieprze działało największe podziemie banderowskie w środkowo-wschodniej Ukrainie, które prowadziło walkę z nazistowskimi okupantami” – pisał w petycji Dorołenko. Autor drugiej petycji uważał, że pomysł o ulicy Bandery jest „bezsensowny”, tym bardziej, że przywódca OUN nie miał związków z Dnieprem. „Nie mówiąc już o spornych i niejednoznacznych momentach, samej osobie Bandery i jego działaniach w historii Ukrainy” – argumentował Jermołajew.

Obie petycje rozpatrywano wspólnie na posiedzeniu grupy roboczej. Jak podaje 056.ua, postanowiono o przygotowaniu rozporządzenia mera miasta o przeprowadzeniu publicznych przesłuchań dla mieszkańców w sprawie zmiany nazwy ulicy. Wyniki tego przesłuchania zostaną przekazane miejskiej komisji ds. nazw ulic w celu przygotowania odpowiedniego projektu uchwały, która zostanie poddana pod głosowanie w radzie miasta.

CZYTAJ TAKŻE: Ulica Stepana Bandery oficjalnie w Kijowie. „Następny – Szuchewycz!”

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/w-kolejnym-duzym-ukrainskim-miescie-moze-pojawic-sie-ulica-stepana-bandery/
Tags: 2ème guerre mondiale, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments