Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Wiktor Orban będzie rozmawiał w Polsce o nowej inicjatywie

20 marca w EPL ma się odbyć debata w sprawie wykluczenia Fideszu lub zawieszenia jego członkostwaJeżeli Fidesz znajdzie się poza Europejską Partią Ludową, to rozmowy o nowym projekcie w Parlamencie Europejskim rozpocznie w Polsce - powiedział premier Węgier Viktor Orban w wywiadzie dla Radia Kossuth: "Polska partia rządząca nie wchodzi w skład Europejskiej Partii Ludowej i jeżeli tak się złoży, że będziemy musieli uruchomić coś nowego w Europie, bo możliwe, że ten spór zakończy się tym, że będziemy poza EPL - jeżeli więc będziemy musieli rozpocząć coś nowego, to oczywiste, że pierwszym miejscem, gdzie będziemy prowadzić rozmowy, będzie Polska. Ja w niedzielę będę już w Polsce."

20 marca w EPL ma się odbyć debata w sprawie wykluczenia Fideszu lub zawieszenia jego członkostwa. Powodem są między innymi antybrukselska kampania prowadzona przez węgierski rząd oraz groźba zamknięcia w Budapeszcie Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (CEU).

Stosunek sił w EPL >>>
FIDESZ Orbana versus 12 partii domagających się jego wydalenia, przed obradami Zgromadzenia Politycznego EPL
20 marca:
- ilość głosów w ZP EPL > 8 : 21
- ilość europosłów > 15 : 32

Według premiera Węgier siły promigracyjne zaatakowały Fidesz i dążą do tego, żeby przekształcić EPL w promigracyjną organizację międzynarodową. Dodał, że Węgrzy chcą temu przeszkodzić i zaznaczył, że w kwestii ochrony chrześcijaństwa i w sprawie migracji nie można wyobrazić sobie kompromisu, o wszystkim innym można rozmawiać. Orban podkreślił, że chciałby raczej zreformować EPL tak, żeby znalazło się w niej miejsce również dla sił antymigracyjnych. Premier Węgier mówił, że w ostatnich dniach przeprowadził kilka rozmów, m.in. z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem i szefem grupy EPL Manfredem Weberem.

Premier Orban poinformował też, że w niedzielę będzie w Warszawie, gdzie wraz z premierem Mateuszem Morawieckim weźmie udział w obchodach 20-lecia wstąpienia do NATO. Zapowiedział również, że 15 marca do Budapesztu przyjedzie polski premier, który wygłosi przemówienie podczas uroczystości z okazji węgierskiego święta narodowego.

http://www.radiozagranica.pl/8/79/Artykul/409904,Wiktor-Orban-bedzie-rozmawial-w-Polsce-o-nowej-inicjatywie
Tags: hongrie, politique, pologne, union européenne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments