Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Bartosz Cichocki nowym Ambasadorem Polski na UkrainieDotychczasowy wiceszef MSZ ds. polityki wschodniej i amerykańskiej, a także bezpieczeństwa, Bartosz Cichocki, zastąpił na stanowisku Ambasadora RP na Ukrainie Jana Piekło.

W piątek szef polskiej dyplomacji, minister Jacek Czaputowicz, wręczył Bartoszowi Cichockiemu nominację Prezydenta RP na stanowisko Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego na Ukrainie. Informację o tym podało oficjalnie MSZ.

W lutym br. kandydaturę Cichockiego pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja spraw zagranicznych. Cichocki podczas przesłuchania przed komisją opowiadał się za pogłębianiem relacji z Ukrainą, pozytywnie oceniając napływ Ukraińców do Polski. Jednocześnie krytykował ukraińską politykę historyczną, która – jak mówił – „w próbach umacniania tożsamości narodowej nie waha się sięgać po tradycje integralnego nacjonalizmu”. Zwrócił uwagę, że w ramach tej polityki udział UPA i innych formacji odwołujących się do skrajnego nacjonalizmu w rzezi wołyńskiej jest relatywizowany, a wręcz negowany. Odnosząc się do imigracji zarobkowej Ukraińców do Polski, Cichocki ocenił to zjawisko pozytywnie. Już wcześniej był on znany z takiego stanowiska i publicznie przyznawał, że masowy napływ Ukraińców do pracy czy na studia bardzo go cieszy.

Odnośnie wprowadzonego w 2017 roku przez władze w Kijowie moratorium na poszukiwania i ekshumacje szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy Cichocki zapewniał, że jest przygotowany na to, by dalej wspierać rozmowy „na ten bolesny temat”, aż do osiągnięcia trwałego porozumienia. Dodał, że wierzy w to porozumienie i jest jego zadeklarowanym zwolennikiem.

Przeczytaj: Giedroycizm nie wystarczył – wiceminister Cichocki nie dogodził Ukraińcom

Bartosz Cichocki pełnił funkcję wiceministra spraw zagranicznych od maja 2017 roku. W ministerstwie odpowiadał m.in. za politykę wschodnią, która niejako przejął po odejściu z MSZ Jana Dziedziczaka, a także za politykę bezpieczeństwa.

Wcześniej był m.in. doradcą szefa Agencji Wywiadu, naczelnikiem wydziału międzynarodowego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, koordynatorem programu Rosja-Eurazja Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz ekspertem Ośrodka Studiów Wschodnich. Pracował też w ambasadzie RP w Moskwie, gdzie odpowiadał m.in. za polsko-rosyjskie relacje dwustronne.

Kosmetyczna zmiana

W rozmowie z portalem Kresy.pl prof. Włodzimierz Osadczy, historyk z Centrum Ucrainicum KUL komentując tę sprawę już wcześniej zauważał, że w kontekście odwołania Piekły i nominacji Cichockiego, „jedna jaskółka wiosny nie czyni”. Jego zdaniem, to „kosmetyczna zmiana” i nie należy do tego zbyt entuzjastycznie podchodzić, choć zaznaczał, że powinno to się stać już dawno temu.

– Takie zmiany personalne (…) bez zmiany polityki i dyplomacji w ogóle, nic nie wnoszą. Będziemy mogli mówić o pewnych różnicach kosmetycznych, np. stylu, natomiast trudno byłoby mówić o różnicach konceptualnych. Więc w świetle informacji, że jako następca szykowany jest wiceminister Bartosz Cichocki odnoszę wrażenie, że jest to właśnie polityka „wypuszczania pary” i łagodzenia pewnych relacji wewnątrzpolitycznych – uważa prof. Osadczy, dodając, że „pan Cichocki mało czym się od Piekły różni”.

– To nie jest osoba przypadkowa. Ma też swoje historie związane z realizowaniem różnego rodzaju geopolitycznych planów Zachodu w rozgrywkach międzynarodowych – mówił profesor, przypominając, jak w 2017 roku miał „wątpliwą przyjemność” debatowania z Cichockim na KUL na temat relacji polsko-ukraińskich, gdzie jego zdaniem „pan Cichocki wystąpił w roli adwokata Ukrainy”.

– Widzimy więc, że nie ma co się oszukiwać. (…) linia polityczna nie zmieni się dopóty, dopóki dyplomacja polska będzie sterowana z ośrodków poza granicami państwa polskiego – zaznaczał historyk.

https://kresy.pl/wydarzenia/bartosz-cichocki-nowym-ambasadorem-polski-na-ukrainie/
Tags: 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments