Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Węgry: Orban ustępuje ws. kampanii plakatowej wymierzonej w Sorosa i JunckeraBillboardy i plakaty z wizerunkami George’a Sorosa i Jean-Claude’a Junckera na Węgrzech wywołały oburzenie w Brukseli, a szef Europejskiej Partii Ludowej zagroził Fideszowi wykluczeniem z tej frakcji w PE.

W drugiej połowie lutego węgierski rząd rozpoczął wielki kampanię plakatowo-bilboardową, która w założeniu miała informować Węgrów „o brukselskich planach pobudzania imigracji”. Na billboardach i plakatach umieszczono podobizny szefa Komisji Europejskie Jean-Claude’a Junckera oraz kontrowersyjnego miliardera i finansisty George’a Sorosa. Napisano na nich, że w Brukseli „chcą wprowadzić obowiązkowe kwoty relokacyjne”, „chcą osłabić prawa państw członkowskich do ochrony granic” i „chcą ułatwić imigrację poprzez wizę migracyjną”.

Kampania rządu Viktora Orbana i jego partii, Fidesz, wywołała wiele kontrowersji, szczególnie w Brukseli. Skrytykowała ją oficjalnie Komisja Europejska. Część komentatorów uważała, że atakiem na Junckera Orban przekroczył „czerwoną linię”. Przypomnijmy, że szef KE już wcześniej domagał się usunięcia Fideszu z EPL. Argumentował, że wypowiedzi Orbana są sprzeczne z „chrześcijańsko-demokratycznymi wartościami” tej partii w PE.

Przeczytaj: Juncker: w Europejskiej Partii Ludowej nie ma miejsca dla Orbana i Fideszu

Niedawno Manfred Weber, lider Europejskiej Partii Ludowej zażądał, by Fidesz i Orban natychmiast przerwali tę kampanię plakatową, jeśli chcą pozostać w szeregach EPL. Postawił łącznie trzy warunki: zaprzestania prowadzenia kampanii wymierzonej w Brukselę, przeproszenia polityków EPL (chodzi najpewniej o wywiad Orbana dla „Welt am Sontag”, w którym nazwał krytykujących go polityków tej frakcji pożytecznymi idiotami) i zapewnienie, że Uniwersytet Środkowoeuropejski Sorosa będzie mógł pozostać w Budapeszcie. Weber oczekuje spełnienia wszystkich trzech warunków jeszcze w tym miesiącu – inaczej Fidesz może zostać wykluczony frakcji „chadeków” w Parlamencie Europejskim. Stanowisko szefa EPL poparł m.in. kanclerz Austrii, Sebastian Kurz.

Jeszcze kilka dni temu Viktor Orban zapowiadał,że nowe plakaty Fideszu, które miały pojawić się po połowie marca, będą ponownie wymierzone w Sorosa, a także w eurokomisarza Fransa Timmermansa, który obecnie jest też kandydatem euro-socjalistów na szefa KE.

Alternatywne rozwiązanie zaproponował konserwatywno-nacjonalistyczny Jobbik. We wtorek jego przedstawiciele zapowiedzieli, że będą zaklejać kontrowersyjne plakaty własnymi, krytykującymi politykę imigracyjną rządu Orbana. Rzecznik Jobbiku Peter Jakab mówił, że nowe plakaty miałyby informować, iż węgierski rząd w ciągu ostatnich paru lat wpuścił do kraju 86 tys. imigrantów. Podkreślał, że „tania siła robocza wpuszczana do kraju z Ukrainy utrzymuje płace na niskim poziomie”.

W czwartek minister kierujący kancelarią premiera Węgier, Gergely Gulyas zapowiedział, że w przyszłym tygodniu rządowe plakaty krytykujące Junckera zostaną zastąpione nowymi. Nie będą one jednak wymierzone w Timmermansa, ale będą dotyczyć programu wsparcia rodzin. Część źródeł podaje, że już dziś na Węgrzech zaczęto usuwać niektóre plakaty.

Podczas konferencji Gulyas nie odpowiedział na pytanie o to, jak węgierski rząd zamierza dalej prowadzić kampanię przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i czy na plakatach pojawi się Timmermans. Z kolei na pytanie o przeprosiny, czyli drugi warunek Webera, minister powiedział, że prowadzone są rozmowy z przywódcami EPL i dodał, że w ciągu ostatniego tygodnia doszło do zbliżenia stanowisk. Zaznaczył również, że Fidesz chce startować w wyborach do PE jako członek tej grupy.

https://kresy.pl/wydarzenia/wegry-orban-ustepuje-ws-kampanii-plakatowej-wymierzonej-w-sorosa-i-junckera/
Tags: hongrie, politique, union européenne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments