Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Media: Pentagon chce „odkurzyć” koncepcję wojny z Rosją z czasów zimnej wojnyPentagon przygotowuje się do „odkurzenia” zimnowojennej koncepcji obrony zwanej „Assault Breaker” zakładającej powstrzymanie nagłego ataku militarnego Rosji lub Chin – pisze Business Insider powołując się na poniedziałkowy artykuł Aviation Week.

Nad ożywieniem liczącej sobie 40 lat koncepcji pracuje The Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) odpowiedzialna w Pentagonie za prace badawczo-rozwojowe. Oryginalna koncepcja „Assault Breaker” była odpowiedzią na radzieckie plany zmasowanej inwazji pancernych zagonów sił Układu Warszawskiego na kraje zachodnie. „Assault Breaker” zakładał, w razie ataku konwencjonalnego Układu Warszawskiego, zbombardowanie odwodów wroga zgromadzonych na zapleczu, co miało dać czas broniącym się siłom NATO na zorganizowanie posiłków bez ryzyka eskalacji z użyciem broni jądrowej.

Jak pisze Business Insider, „Assault Breaker” opierał się na użyciu samolotów zwiadowczych i inteligentnej broni dalekiego zasięgu. Założenie „Assault Breaker II” ma być takie samo, przy uwzględnieniu zmian, które dokonały się w uzbrojeniu. W ciągu kilku godzin ma nastąpić odpowiedź na atak przeciwnika powodujący powstrzymanie go i umożliwienie „przepływu bardziej tradycyjnych sił do obszaru operacji”. Przebieg takiego konfliktu mógłby wyglądać następująco: Rosja atakuje NATO niszcząc amerykańskie bazy w Europie; wówczas USA uruchamiają dziesiątki ciężkich bombowców dalekiego zasięgu, kierowanych przez samoloty zwiadowcze, które przy pomocy inteligentnych pocisków niszczyłyby postępujące odwody wroga.

Podobny konflikt z Chinami najpewniej odbyłby się na morzu, lecz uważa się, że koncepcja „Assault Breaker” mogłaby zostać zrealizowana w podobny sposób.

Dokładne szczegóły odnośnie broni i systemów, które mogą zostać zastosowane przy tej koncepcji są tajne. Jak pisze Business Insider, prawie wszystkie technologie potrzebne do jej zrealizowania są już używane, więc Pentagon uważa, ze „Assault Breaker II” może być gotowy w ciągu dekady.

CZYTAJ TAKŻE: Szef Pentagonu: Rosja i tak może pokonać nasze systemy antyrakietowe – Putin marnuje pieniądze

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ameryka/media-pentagon-chce-odkurzyc-koncepcje-wojny-z-rosja-z-czasow-zimnej-wojny/
Tags: défence, empire du mal, les etats-unis, nato
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments