Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Dawny klasztor bernardynów we Lwowie popada w ruinęNa posiedzeniu stałej komisji praworządności, działalności deputackiej i wolności słowa Rady Miasta Lwowa rozpatrywano zawiadomienie dyrektora państwowego archiwum, które mieści się w zabytkowym dawnym klasztorze bernardynów we Lwowie. – napisano we wtorek na stronie internetowej deputowanych Rady Miasta Lwowa. Wynika z niego, że zabytek, który jest jedną z wizytówek miasta, popada w ruinę.

Diana Pelc, dyrektor Centralnego Państwowego Historycznego Archiwum Ukrainy, które mieści się w pomieszczeniach klasztoru, powiadomiła lwowskich radnych, że od kiedy zaczęła pracę, pomieszczenia archiwum nie przeszły kapitalnego remontu. Pelc podkreśliła, że klasztor jest zabytkiem o znaczeniu narodowym a w archiwum znajdują się najcenniejsze dokumenty na Ukrainie. Właścicielem obiektu jest miasto Lwów.

„Klasztor popada w ruinę” – cytuje jej słowa portal deputowanych Rady Miasta Lwowa. – „Podczas mojego kierownictwa (od 1994 roku) ani razu nie otrzymaliśmy pieniędzy z budżetu na remonty. Od pewnego czasu, gdy zaczęliśmy zarabiać, zawsze robimy częściowe remonty, o których dobrze wie organ finansujący – zarząd ochrony środowiska historycznego Rady Miasta Lwowa. Obecnie okropne rzeczy dzieją się na ścianie od ulicy Wałowej, z którymi archiwum same nie da sobie rady. Tam jest zawilgocenie nie tylko ścian, ale także sufitu” – mówiła Pelc.

W trakcie posiedzenia komisji przy udziale urzędników lwowskiego ratusza, m.in. Liliji Onyszczenko i Inny Swystun omówiono jak rozwiązać problem przedstawiony przez szefową archiwum. Postanowiono utworzyć komisję, która dokona oględzin ściany budynku od ulicy Wałowej. W skład komisji wejdą urzędnicy administracji rejonu halickiego i zarządu ochrony środowiska historycznego Rady Miasta Lwowa. Deputowani rekomendują także władzom miasta rozważenie przeznaczenia funduszy na przygotowanie dokumentacji remontowej dachu nad pomieszczeniami archiwum.

CZYTAJ TAKŻE: Święty patron Lwowa – Jan z Dukli

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/dawny-klasztor-bernardynow-we-lwowie-popada-w-ruine/
Tags: kresy wshodnie, politique, pologne, ukraine, église catholique
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments