Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Sąd: blokowanie ONR i Młodzieży Wszechpolskiej nie jest szkodliwe społecznieWarszawski sąd uniewinnił kilkudziesięciu lewicowo-liberalnych działaczy, którzy w 2017 roku chcieli zablokować marsz narodowców z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej. Zdaniem sędziego, blokowanie ONR i Młodzieży Wszechpolskiej nie jest czynem szkodliwym społecznie.

We wtorek Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia uniewinnił 40 osób, które 15 sierpnia 2017 roku blokowały marsz narodowców w Warszawie. Z okazji Święta Wojska Polskiego i rocznicy Bitwy Warszawskiej środowiska narodowe, ONR i Młodzież Wszechpolska, zorganizowały w stolicy marsz uczczenia zwycięstwa Wojska Polskiego nad Bolszewikami w 1920 roku. Pochód chciała zablokować grupa kilkudziesięciu osób ze środowisk lewicowo-liberalnych, w tym Obywateli RP, które ostatecznie zostały siłą usunięte z jezdni przez policjantów. Policja domagała się później ukarania blokujących. Wśród nich byli m.in. Kazimiera Szczuka i Piotr Pytlakowski (dziennikarz „Polityki”).

Jak informuje lewicowo-liberalny portal OKO.press, wyrok w tej sprawie wydał sędzia Łukasz Biliński, „który w ostatnich latach zasłynął wydając szereg wyroków uniewinniających osoby protestujące przeciwko obecnej władzy”.

W opinii sędziego, próba blokady marszu narodowców miała znamiona wykroczenia, ale jednocześnie zaznaczył, że nie była ona szkodliwa społecznie. W uzasadnieniu wyroku sędzia tłumaczył, że doszło do konfliktu światopoglądów.

– By zrozumieć istotę ich protestu trzeba sięgnąć do historii, do tego co te organizacje [ONR i Młodzież Wszechpolska] reprezentują i co promują – podkreślał sędzia Biliński. Uznał, że ONR i MW odwołują się do tych samych wartości co analogiczne organizacje o tych nazwach z okresu międzywojennego, stąd „postrzega się te organizacje przez pryzmat tego, co robiły przed wojną i przez to się je ocenia”.

Sędzia powołał się na jednego z hiszpańskich filozofów oraz niektóre publikacje z okresu międzywojnia, a w przypadku przedwojennego ONR-u i MW zaznaczał, że „od początku prezentowały postawy przeciwko ludności żydowskiej”.

– I teraz, jeśli postrzega się obecną działalność tych obu organizacji, to nie można tego pominąć. Postrzega się je jako kontynuatorów. Obecnie nie ma miejsca na takie hasła. Ale w działaniu tych organizacji nadal są takie akcenty – podkreślał sędzia Biliński.

Sędzia mówił też, że wolność zgromadzeń jest wartością chronioną w Konstytucji i międzynarodowych umowach i wszyscy mogą z tego prawa mogą korzystać, jednak zaznaczył, że nie każde publiczne głoszenie poglądów zasługuje na ochronę. Przywołał w tym kontekście opinię Europejskiego Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, według którego z takiego prawa nie może korzystać organizacja kwestionująca „podstawowe wartości porządku demokratycznego”, np. kwestionujące demokrację. Podkreślił, że zdaniem sądu „dorobek Młodzieży Wszechpolskiej i ONR tłumaczą dlaczego pojawił się przeciwko nim protest”, a „zasada rządów państwa prawa nie daje się pogodzić ze stanowiskiem” tych organizacji narodowych.

Ostatecznie sędzia ogłosił, że nie uznaje czynu 40 obwinionych osób za szkodliwy społecznie i wszystkich uniewinnił. Zaznaczył, że dostrzega, by ich działania były sprzeczne z demokratycznym i otwartym społeczeństwem. Dodał też, że w Polsce większość społeczeństwa jest za tolerancją, otwartością i nie zgadza się na „ograniczanie praw oraz wprowadzenie homogeniczności rasowej”. Samą próbę blokady marszu uznał w tym kontekście za „stabilizowanie nastrojów społecznych opinii publicznej”.

Orzeczenie nie jest prawomocne i prawdopodobnie odwoła się od niego śródmiejska policja.

Wyrok sądu krytycznie skomentował m.in. dr Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris.

„Skoordynowane blokowanie legalnej manifestacji „nieszkodliwe”? Ten wyrok odbije się rykoszetem przede wszystkim na gorszących Marszu Równości lobby LGBT. Zobaczymy, kto potrafi zorganizować silniejszą blokadę… takiego państwa prawa chciał sąd?” – napisał na Twitterze.

„Wyrokiem pana Bilińskiego wolno będzie blokować parady równości, ponieważ homoseksualiści są obrzydliwi. Pod jednym tylko warunkiem: trzeba trafić na sędziego, który też tak uważa” – skomentował z kolei publicysta Rafał Ziemkiewicz.

https://kresy.pl/wydarzenia/sad-blokowanie-onr-i-mlodziezy-wszechpolskiej-nie-jest-szkodliwe-spolecznie/
Tags: politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments