Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Znana czołgistka „separatystów” z Donbasu przeszła na stronę Ukrainy– Myślę, że ludzie, którzy zostali po tamtej stronie, kiedyś zrozumieją czemu tak postąpiłam. I przede wszystkim, czemu najważniejszym było dla mnie wywieźć stamtąd dzieci – powiedziała Switłana (ros. Swietłana) Driuk, która, jak się okazuje, współpracowała ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy i przedostała się na terytorium kontrolowane przez rząd w Kijowie.

Driuk rozpoczęła karierę wojskową jako sanitariuszka w rosyjskich wojskach hybrydowych w Donbasie, jednak nadzwyczaj szybko awansowała. Ostatnio służyła w batalionie czołgów tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. W rosyjskich mediach tytułowano ją „bohaterem Noworosji”, a na podstawie jej losów na froncie w okupowanym Donbasie nakręcono nawet pełnometrażowy propagandowy film „Opołczenoczka” (fragmenty tego filmu można zobaczyć w poniższym materiale telewizji TSN (1+1).

„Przewiezienie Driuk na terytorium kontrolowane przez Ukrainę było ostatnim etapem operacji kontrwywiadu, która zaowocowała zdobyciem cennego świadka rosyjskiej agresji militarnej na Ukrainie, a także materiałów wskazujących na wiodącą rolę rosyjskich wojskowych oraz funkcjonariuszy rosyjskich służb specjalnych w organizacji działalności terrorystycznej w Donbasie” – czytamy w komunikacie SBU.Driuk przekazała również ukraińskim służbom informacje na temat struktury organizacyjnej i kadrowej jednostek tzw. Noworosji, ich sprzętu i stanowisk bojowych oraz uzbrojenia, które wciąż dociera do Donbasu z Rosji. W materiale ukraińskiej telewizji 1+1 Driuk powiedziała, że po tym jak rozpoczęła współpracę z ukraińskimi służbami, poinformowała swoje dowództwo, że jedzie w sprawach osobistych do Rostowa nad Donem, choć w rzeczywistości przedostała się na teren kontrolowany przez rząd Ukrainy. Warunkiem współpracy kobiety z ukraińskimi służbami było wywiezienie jej dwójki dzieci z Doniecka

Driuk zapowiedziała, że będzie zeznawać przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze na temat 30 rosyjskich oficerów zawodowych, którzy dowodzą siłami tzw. republik ludowych w Doniecku i Ługańsku.

Wyraziła też gotowość do walki w ukraińskiej armii. – Powiedzą, bym wzięła karabin do ręki – wezmę. Powiedzą, bym siadła do czołgu – siądę. Do ukraińskiego czołgu – oświadczyła.

Driuk twierdzi też, że widziała plany szybkiego zwiększenia sił rosyjskich w Donbasie do liczebności 100 tys. Niektóre media podają, że Driuk przeszła na stronę ukraińską, bo zakochała się w oficerze SBU.

https://kresy24.pl/znana-czolgistka-separatystow-z-donbasu-przeszla-na-strone-ukrainy/
Tags: empire du mal, occupation par les russes, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments