Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

"Kurier" - nowy film o Janie Nowaku-Jeziorańskim

W Warszawie zaprezentowany został film o Janie Nowaku-Jeziorańskim pod tytułem "Kurier"Nowy film Władysława Pasikowskiego, to sensacyjna historia szpiegowska, inspirowana sekretną misją słynnego kuriera z Warszawy.

Współproducentem filmu jest Muzeum Powstania Warszawskiego, jego dyrektor Jan Ołdakowski wyjaśnia, że ideą powstania tego filmu było ukazanie wyjątkowego bohatera. - My jako Polacy jesteśmy w takiej sytuacji, że nie musimy wymyślać super bohaterów, bo mamy ich na co dzień. Trzeba tylko ich pokazać - wyjaśnia dyrektor Ołdakowski. Nasi bohaterowie, dodaje dyrektor Muzeum, rodzili się jako zwykli ludzie, Jan Nowak - Jeziorański przed wojną był zwykłym studentem poznańskiej ekonomi i dopiero wojna, sytuacja niemieckiej okupacji w Warszawie powoduje, że odkrywa on w sobie siłę i staje się kimś wyjątkowym.

W rolę legendarnego kuriera wcielił się Philippe Tłokiński. Aktor podkreśla, że starał się ukazać Jana Nowaka-Jeziorańskiego jako młodego oddanego sprawie człowieka. To człowiek szarmancki, odważny, który da się lubić, jest fascynujący i zrównoważony w poglądach - wyjaśnia Philippe Tłokiński.

Film ukazuje trudną misję Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który próbuje dostać się z Londynu do Polski na kilka dni przed wybuchem Powstania Warszawskiego, z wiadomościami od polskiego rządu na uchodźstwie dla dowódców Armii Krajowej. Wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Dariusz Gawin podkreśla, że film ukazuje złożoność sytuacji politycznej 1944 roku. - W tej misji Nowaka, kumulują się wszystkie wątki, które są istotne dla zrozumienia dramatyzmu tych wydarzeń - tłumaczy Gawin. Wicedyrektor Muzeum wyjaśnia, że ważne było pokazanie "tych ludzi, w momencie kiedy decydują się rzeczy najważniejsze". Zarazem - podkreśla Gawin - jest to film "w znacznym stopniu o okupacji niemieckiej Polski, czym była ta okupacja, jaką grozą wiało z życia w okupowanym kraju, i że doświadczenie grozy niemieckiej okupacji w Polsce jest kontekstem do podjęcia decyzji o wybuchu powstania".

Film będzie miał swoją premierę 11 marca w Teatrze Wielkim a od 15 marca będzie można go oglądać w kinach.

http://www.radiozagranica.pl/8/80/Artykul/409438,Kurier-nowy-film-o-Janie-NowakuJezioranskim
Tags: 2ème guerre mondiale, modus vivendi, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments