Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

IPN zaprezentował swoje działania na rzecz kultywowania pamięci o Kresach [+foto]We wtorek w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona działaniom Instytutu Pamięci Narodowej na rzecz kultywowania pamięci o Kresach Wschodnich.

Jak podano na stronie internetowej IPN, jedną z inicjatyw Instytutu mających popularyzować Kresy Wschodnie (nazywane w informacji prasowej IPN „dawnymi polskimi Kresami Wschodnimi”), jest gra planszowa „Znaj Znak Kresy”. Premiera gry poprzedziła dzisiejszą konferencję. Przez kilkanaście minut grupa młodzieży z Technikum Kinematograficzno-Komputerowego w Warszawie prowadziła rozgrywkę zapoznając się z grą. IPN podkreślił, że rozgrywka opiera się na spostrzegawczości, a wiedza o Kresach przychodzi podczas zabawy.

W trakcie konferencji zastępca dyrektora Wydawnictwa IPN Arkadiusz Wingert zaprezentował najnowsze publikacje IPN poświęcone tematyce kresowej. Według strony IPN to m.in. album „Nowogródczyzna naszych ojców” Kazimierza Krajewskiego opowiadający o odbudowie województwa nowogrodzkiego w II RP, a także album „Życie i śmierć dla Polski. Partyzancka epopeja Uderzeniowych Batalionów Kadrowych” tego samego autora. Najnowsze publikacje książkowe to m.in. „Anatomia strachu. Sowietyzacja obwodu lwowskiego 1944–1953” Damiana Karola Markowskiego, „Tarcza II Rzeczypospolitej. Korpus Ochrony Pogranicza 1924–1939” Artura Ochała czy „Policja Państwowa w województwie wołyńskim w okresie międzywojennym” Oleha Razyhrayeva. W 2018 roku IPN wydał także tom pokonferencyjny „U polskich stali granic. W 90. rocznicę powstania Korpusu Ochrony Pogranicza”.

Kresom Wschodnim IPN poświęcił także ostatni numer „Biuletynu IPN” (1-2/2019). Głównym tematem numeru jest polska obecność na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej w XX wieku. Do numeru dołączono płytę DVD z filmem „Rozstrzelać Polaków” o tzw. operacji polskiej NKWD.

CZYTAJ WIĘCEJ: „ZnajZnak – Kresy” – nowa gra edukacyjna IPN
CZYTAJ TAKŻE: 100 mln zł od PiS na Cmentarz Żydowski w Warszawie – 10 razy więcej niż na całe dziedzictwo narodowe na Kresach</p>

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/ipn-zaprezentowal-swoje-dzialania-na-rzecz-kultywowania-pamieci-o-kresach-foto/

Tags: #KsięgarniaIPN, #NowościIPN, #kresy, #publikacjeipn, #znajznak, 2ème guerre mondiale, empire du mal, kresy wshodnie, occupation par les russes, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments