Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Ludmiła Kozłowska dostała prawo pobytu w Belgii. „To porażka rządu PiS”Belgia zignorowała alert na temat szefowej kontrowersyjnej Fundacji Otwarty Dialog zamieszczony przez polskie władze w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS) i przyznała jej prawo pobytu. Gazeta Wyborcza, która o tym poinformowała, nazwała ten fakt „porażką rządu PiS”.

Jak napisała w poniedziałek Wyborcza, Kozłowska dostała prawo pobytu na pięć lat. Oznacza to, że zastrzeżenia polskich władz wobec Kozłowskiej, charakteryzujące ją jako osobę stanowiącą zagrożenie, zostały uznane za niewiarygodne.

Mąż Kozłowskiej Bartosz Kramek, a zarazem szef rady FOD, na wieść o decyzji belgijskich władz triumfował na Twitterze: „Razem z Ludmiłą Kozłowską jesteśmy ogromnie wdzięczni belgijskim władzom. Następnym krokiem skasowanie zakazu wjazdu i kres politycznym nadużyciom SIS”. – napisał.

Jak napisało we wtorek Politico, uzyskanie przez Kozłowską prawa pobytu było możliwe po interwencji szefa frakcji liberałów w Parlamencie Europejskim Guya Verhofstadta oraz innych europarlamentarzystów, a także Lecha Wałęsy. Według Politico teraz zgodnie z prawem UE zakaz wjazdu do strefy Schengen dla Kozłowskiej powinien zostać uchylony. Jak twierdzi Do Rzeczy, powołując się na Wyborczą, nazwiska Kozłowskiej nie ma już w SIS.

Przypomnijmy, że Bartosz Kramek w lipcu 2017 roku przedstawił „plan na obalenie rządu PiS” na wzór ukraińskiego Majdanu. „Same protesty i apele nie wystarczą, dlatego konieczne jest natychmiastowe powzięcie nadzwyczajnych i stanowczych działań opartych na idei obywatelskiego nieposłuszeństwa. Nikt nie chce Majdanu i rozlewu krwi w Polsce, ale eskalacja napięcia każe brać niemal każdy, dotąd niewyobrażalny scenariusz pod uwagę – i być na niego gotowym. Jednocześnie czerwona linia dla nas musi być bardzo wyraźna: to agresja, przemoc i krew. Czy dla rządu również? Tego nie wiemy” – pisał Kramek. Jak później twierdził, jego słowa były oficjalnym stanowiskiem całej Fundacji. W sierpniu 2018 r. Kozłowska, będąca obywatelką Ukrainy, została deportowana z Belgii na wniosek władz Polski. Polskie władze uznały Kozłowską za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Od tej pory była objęta zakazem wjazdu do strefy Schengen.

PRZECZYTAJ: Fundacją Otwarty Dialog zajęło się ABW. W tle pieniądze mogące pochodzić z przestępstwa

Alert dotyczący Kozłowskiej jako pierwsze zignorowały Niemcy, które we wrześniu 2018 r. przyznały jej krótkoterminową wizę, by mogła wystąpić w Bundestagu, gdzie mówiła o „łamaniu praworządności” w Polsce. Później podobnie postąpiły władze Francji, Belgii i Wielkiej Brytanii.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-zachodnia/ludmila-kozlowska-dostala-prawo-pobytu-w-belgii-to-porazka-rzadu-pis/
Tags: belgique, empire du mal, les etats-unis, politique, pologne, ukraine, union européenne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments