Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Prawosławny biskup w zagarniętym kościele MB Gromnicznej we Lwowie. PKU: nie przejmujemy kościołaW sieci pojawiło się nagranie wykonane w zagarniętym przez grupkę zbuntowanych grekokatolików kościele Matki Bożej Gromnicznej we Lwowie. Widać na nim dwóch duchownych Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU), w tym biskupa eparchii drohobycko-samoborskiej Jakuba. Zwierzchnicy tego Kościoła zaprzeczają jednak, że aspirują do przejęcia świątyni.

Jak pisaliśmy, w niedzielę doszło do kolejnego zwrotu w sytuacji kościoła Matki Bożej Gromnicznej, który miał zostać oddany przez Kościół greckokatolicki Kościołowi rzymskokatolickiemu. Grupka wiernych, którzy nie uznali decyzji greckokatolickiego metropolity Lwowa abp Wozniaka o zwrocie kościoła i likwidacji wykorzystującej go parafii, podjęła decyzję o zmianie wyznania i przejściu na prawosławie. Taką informację podał lwowskiemu portalowi Zaxid.net Ihor Baranowski, który kieruje zbuntowaną grupą.

W poniedziałek jeden z parafian – Ołeksandr Wasyluk – zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcia i filmy wykonane najprawdopodobniej w niedzielę wewnątrz kościoła. Widać na nich biskupa eparchii drohobycko-samoborskiej PKU Jakuba w towarzystwie innego duchownego prawosławnego. „Oto ojciec Mychajło, jeśli dajecie zgodę, ojcze…” – zwrócił się bp Jakub do księdza prawdopodobnie namawiając go do objęcia świątyni. – „Święte miejsce nie będzie puste. Nie chce on – będzie drugi, trzeci, dziesiąty. On w duszy chce, ale jeszcze nie wie, co z nim zrobicie i jak dalej będzie rozwijać się sytuacja… Wy życzycie sobie, wy chcecie być prawosławnymi, i nie jesteście pierwsi” – cytuje jego słowa Zaxid.net. Ojciec Mychajło odprawił później w kościele nabożeństwo.Jednak rzecznik prasowy PKU abp Jewstratij Zoria zapewnił w rozmowie z lwowskim portalem, że bp Jakub nie podjął żadnej decyzji odnośnie przejścia parafii do PKU a jego obecność została przez parafian „nieprawidłowo potraktowana”. Według Zorii Lwów nie jest terenem, gdzie bp Jakub może prowadzić kanoniczną działalność – w mieście są dwie eparchie PKU, na czele których stoją inni biskupi. W poniedziałek na ten temat dyskutowano na synodzie PKU. Według Zorii zwierzchnik PKU Epifaniusz osobiście oświadczył, że przyjęcie parafii z kościoła MB Gromnicznej do PKU jest niemożliwe. Powołał się przy tym na współpracę z Kościołem greckokatolickim. Według niego Prawosławny Kościół Ukrainy nie będzie się wtrącał w tę sprawę.

CZYTAJ TAKŻE: Zwierzchnik grekokatolików chce zbliżenia z Prawosławnym Kościołem Ukrainy

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/prawoslawny-biskup-w-zagarnietym-kosciele-mb-gromnicznej-we-lwowie-pku-nie-przejmujemy-kosciola-video/
Tags: politique, ukraine, église catholique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments