Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Rzym zadowolony z koncepcji Akademii Teologicznej na Białorusi27 lutego biskup pomocniczy archidiecezji mińsko-mohylewskiej Aleksander Jaszewski przedstawił Kongregacji Edukacji Katolickiej w Rzymie koncepcję utworzenia Akademii Teologicznej na Białorusi.

Portal telegraf.by przypomina, że w październiku 2018 r. podczas sesji plenarnej Konferencji Biskupów Katolickich na Białorusi biskupowi Jaszewskiemu powierzono odpowiedzialność za opracowanie koncepcji Akademii Teologicznej im. Św. Jana Pawła II. W skład zespołu pomocniczego wchodzi m.in. ks. Wiktor Gajdukiewicz – dyrektor Caritas na Białorusi, salezjanin.

Spotkanie w Rzymie prowadził kardynał Giuseppe Versaldi, prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej, który wyraził zadowolenie z rozwoju edukacji katolickiej i wysoko ocenił wyniki opracowania koncepcji utworzenia wyższej uczelni teologicznej na Białorusi.

Przypomnijmy, pierwsza informacja o tym, że na Białorusi powstanie Akademia Teologiczna im św. Jana Pawła II pojawiła się jesienią 2014 rok. Od początku planowano, że będzie to ośrodek przygotowujący księży do działalności religijnej na Białorusi i świeckich specjalistów teologów. Podstawowymi przedmiotami uczelni będą: teologia, biblistyka, prawo kanoniczne, historia, liturgia, katecheza, filozofia, etyka, religia, komunikacja społeczna, nauczanie socjalne, języki obce i inne przedmioty, zgodne z normami Kościoła rzymskokatolickiego.

Akademia została zarejestrowana w lutym 2015 roku, ale ponad rok władze nie śpieszyły się z wyznaczeniem miejsca pod budowę. Wcześniej, trzykrotnie zabiegano o rejestrację placówki, zawsze bezskutecznie.

Aż wreszcie w maju 2016 roku, po wizycie Aleksandra Łukaszenki w Rzymie, Konferencja Episkopatu Białorusi poinformowała, że po latach starań o zgodę władz na rejestrację, a później o udostępnienie miejsca pod budowę Wyższej Akademii Teologicznej im. św. Jana Pawła II, zapadła decyzja, iż pierwsza wyższa uczelnia katolicka na Białorusi, gdzie będą mogli studiować duchowni i świeccy powstanie w Mińsku.

W białoruskich oficjalnych statystykach państwowych podaje się, że wśród 9,5 mln obywateli Białorusi katolicy stanowią 8 proc. Dane kościelne podają jednak liczbę znacznie większą i mówią o około 1,5 mln katolików w tym państwie.

https://kresy24.pl/koncepcja-akademii-teologicznej-na-bialorusi-przedstawiona-w-rzymie/
Tags: bélarus, vatican, église catholique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments