Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Litewski premier kusi BiałoruśPremier Litwy Saulius Skvernyalis chce przekształcić budowaną w Ostrowcu na Grodzieńszczyźnie pierwszą białoruską elektrownię jądrową, w elektrownię gazową.

„Białoruska elektrownia jądrowa powinna zostać przerobiona tak, aby można było ją zasilać gazem” – proponuje premier Litwy, który kandyduje na prezydenta kraju. Słowa polityka cytuje portal ru.delfi.lt.

„Widzimy również perspektywy w zakresie energii odnawialnej, dzięki której kraj nie zwiąże się trwającymi setki lat projektami. Oczywiście to Białoruś wybierze, ma do tego prawo: czy rozwijać jednostronną zależność opartą na polityce energetycznej jednego kraju lub dokonać strategicznych zmian w sektorze energetycznym. Taką drogą zmierza właśnie Litwa, która może być zarówno dobrym przykładem, jak i opłacalnym partnerem dla Białorusi” – powiedział szef litewskiego rządu.

Skvernyalis przekonuje, że taki zwrot byłby gwarancją, że ​​białoruska elektrownia jądrowa w Ostrowcu nie zostanie uruchomiona. Dodał, że taki wniosek wysnuł w związku z niedawną decyzją konwencji z Espoo.

Według premiera Litwy takie posunięcie pomogłoby „naprawić błąd polegający na wyborze niewłaściwego miejsca dla rozwoju energii jądrowej”.

Przypomnijmy, że strony Konwencji z Espoo opublikowały niedawno raport dot. oceny oddziaływania pierwszej białoruskiej elektrowni atomowej na środowisko, w którym uznały, że udzielone przez Białoruś informacje na temat doboru lokalizacji pod budowę elektrowni atomowej (na granicy z Litwą) są niewystarczające aby uznać, że kraj spełnia międzynarodowe standardy bezpieczeństwa. Raport jest efektem skargi, jaką złożyła Litwa w 2011 r. Jej stanowisko poparło 30 państw z 36 uczestniczących w posiedzeniu.

W reakcji na tę decyzję, z Mińska padły mocne słowa.

W dokumencie czytamy, że „wymienione są alternatywne miejsca lokalizacji elektrowni i kryteria wyboru terenu pod jej budowę, ale nie zawierają one wystarczających informacji, które uzasadniałyby wybór Ostrowca, jako miejsce ostatecznie wskazanego na prowadzenie tego rodzaju działalności, zgodnie z konwencją”.

https://kresy24.pl/litewski-premier-kusi-bialorus/
Tags: bélarus, lituanie, politique, économie
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments