Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

AWPL-ZChR wygrała wybory samorządowe na WileńszczyźnieAkcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) zdobyła większość mandatów w radach rejonów wileńskiego i solecznickiego. Kandydaci tego polskiego ugrupowania ponownie zostali wybrani na stanowiska merów obu samorządów. – podała Polska Agencja Prasowa.

Wybory samorządowe na Litwie odbyły się w niedzielę 3. marca. Jak podaje portal L24.lt, według danych z godziny 2. w nocy w rejonach wileńskim i solecznickim AWPL-ZChR zdobyła po dwadzieścia mandatów. Sukces odnieśli także kandydaci AWPL-ZChR w bezpośrednich wyborach merów obu rejonów. Według PAP Maria Rekść, która kandydowała w rejonie wileńskim, uzyskała 53,51 proc. głosów a Zdzisław Palewicz startujący w rejonie solecznickim, zdobył 73,72 proc. głosów (są to wyniki ostateczne).

Dane z godziny 2. wskazują, że w rejonie trockim polskie ugrupowanie zdobyło 4 mandaty, rejonie święciańskim również 4, a kandydat na mera tego rejonu Zbigniew Jedziński zajął 2. miejsce. W rejonie szyrwinckim nie udało się zdobyć mandatu, natomiast w Wisagini AWPL-ZChR otrzymała 3 mandaty – podaje L24.lt. W okręgu wileńskim AWPL-ZChR zdobyła 56 mandatów, najwięcej spośród wszystkich partii.

Kandydatka AWPL-ZChR na mera Wilna Edita Tamosiunaite zajęła dopiero szóstą pozycję z 4,76 proc. głosów (wynik ostateczny). Według wstępnych wyników z listy ugrupowania do rady Wilna dostało się 8 kandydatów.

Wstępnie ogłoszony wynik wyborczy AWPL-ZChR jest jednak gorszy od tego, który został uzyskany w 2015 roku. Przed wyborami polskie ugrupowanie stawiało sobie za cel poprawienie tego wyniku.

Jak podaje PAP, w skali całego kraju wybory samorządowe wygrał konserwatywny Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci, który uzyskał 16,03 proc. głosów. Drugie miejsce zajęła Litewska Partia Socjaldemokratyczna z wynikiem 13,29 proc. Rządzący na Litwie Litewski Związek Rolników i Zielonych zdobył 11,19 proc. głosów. Próg wyborczy dla partii przekroczył jeszcze Litewski Ruch Liberałów (5,89 proc.) i Partia Pracy (5,11 proc.). Kandydaci komitetów społecznych uzyskali w sumie 26,66 proc. głosów.

Druga tura wyborów samorządowych na Litwie odbędzie się za 2 tygodnie.

CZYTAJ TAKŻE: Jak rząd PiS wspiera litewskich lewaków i antyklerykałów za nasze pieniądze

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/litwa/awpl-zchr-wygrala-wybory-samorzadowe-na-wilenszczyznie/
Tags: lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments