Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Sukces liberałów i nacjonalistów w wyborach parlamentarnych w Estonii!Niedzielne wybory parlamentarne w Estonii wygrała liberalna Estońska Partia Reform (ER) uzyskując 28,8 proc. głosów. – podała Polska Agencja Prasowa powołując się na Państwowe Biuro Wyborcze Estonii. Na prorosyjską socjaldemokratyczną Estońską Partię Centrum (EKK) zagłosowało 23 proc. wyborców. Z największego wzrostu poparcia może cieszyć się Konserwatywna Partia Ludowa Estonii (EKRE), które uzyskała ponad dwukrotnie lepszy wynik (17,8 proc.) niż w poprzednich wyborach.

Według PAP uzyskany wynik wyborczy daje prounijnej i pronatowskiej Estońskiej Partii Reform 33 mandaty w 101-osobowym parlamencie – Riigikogu. Jest to o 3 mandaty więcej niż ER uzyskała w 2015 roku. EKK straci jeden mandat i będzie miała 26 przedstawicieli w Riigikogu.

Na trzecią siłę w parlamencie wyrosła EKRE, która będzie miała 19 deputowanych – aż o 12 więcej niż w poprzedniej kadencji. PAP nazywa tę partię skrajnie prawicową. Ugrupowanie to jest także określane jako nacjonalistyczne, antyemigranckie i eurosceptyczne.

Według PAP w Riigikogu prawdopodobnie znajdą się dotychczasowi koalicjanci rządzącej EKK – Partia Socjaldemokratyczna (SDE), która będzie miała 10 deputowanych (o 5 mniej niż poprzednio) oraz konserwatywno-liberalna Pro Patria (Isamaa) z 12 mandatami (mniej o 2 mandaty). Słaby wynik wyborczy obu partii spowoduje, że zadanie sformowania gabinetu przypadnie teraz najpewniej liderce ER Kaji Kallas. Wykluczyła ona przy tym możliwość tworzenia koalicji z EKRE.

CZYTAJ TAKŻE: Prorosyjska partia wygrała wybory parlamentarne w Mołdawii

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/estonia/sukces-liberalow-i-nacjonalistow-w-wyborach-parlamentarnych-w-estonii/
Tags: estonie, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments