Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

USA: pogrzeb zasłużonego polskiego weterana

O śmierci porucznika Leonarda Mackiewicza poinformował Konsulat Generalny w Chicago


Konsulat Generalny w Chicago

Pod Chicago odbyły się uroczystości pogrzebowe porucznika Leonarda Mackiewicza. Zasłużony polski weteran zmarł w wieku 95 lat. O jego śmierci poinformował Konsulat Generalny w Chicago.

Porucznik Leonard Mackiewicz był Sybirakiem i weteranem drugiej wojny światowej. Był też ostatnim żyjącym w Stanach Zjednoczonych żołnierzem 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego. Formacja była pierwszą w historii Wojska Polskiego jednostką spadochronową. Utworzono ją w Wielkiej Brytanii w 1941 roku. Porucznik Leonard Mackiewicz służąc w niej, brał udział między innymi w operacji „Market Garden” pod Arnhem w Holandii.

Po rozwiązaniu oddziału, w 1947 roku, wielu weteranów wyemigrowało do USA tworząc Związek Spadochroniarzy Polskich w Ameryce. Porucznik Leonard Mackiewicz był przewodniczącym chicagowskiego koła tej organizacji. Zajmował się także działalnością społeczną oraz na rzecz amerykańskiej Polonii. Za zasługi był wielokrotnie odznaczany. W grudniu ubiegłego roku, prezydent Andrzej Duda za męstwo i odwagę odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystości pogrzebowe weterana odbyły się na cmentarzu na Wzgórzu Maryjnym w miejscowości Niles, na przedmieściach Chicago.

http://www.radiozagranica.pl/8/251/Artykul/408963,USA-pogrzeb-zasluzonego-polskiego-weterana
Tags: 2ème guerre mondiale, les etats-unis, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments