Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Kraków: marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych. "To była walka o wolność, o Polskę i o prawdę"

Marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych wyruszył w niedzielę ze Wzgórza Wawelskiego. Poprzedziła go msza św. w katedrze. Ksiądz prof. Jacek Urban mówił w homilii, że działalność powojennego antykomunistycznego podziemia była "walką o wolność, o Polskę i o prawdę".

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Krakowie
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Krakowie

W krakowskiej uroczystości uczestniczą m.in. wicepremier Jarosław Gowin, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski i minister, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

- Obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzisiaj w szczególny sposób modlimy się w ich intencji. Powoli uświadamiamy sobie, że to, co się stało po zakończeniu II wojny światowej, to było kolejne nasze, narodowe powstanie - mówił ks. prof. Urban.

ŻW screen 1200.jpg
Żołnierze Wyklęci - serwis specjalny Polskiego Radia

Jak podkreślił deklaracja założycielska Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, powołanego we wrześniu 1945 r., była "protestem przeciwko kłamstwu, przeciwko temu, co nowe władze zapowiadały, a co robiły", "odpowiedzią na obecność wojsk radzieckich w kraju, odpowiedzią na łamanie wolności obywatelskich, na okrutną działalność organów bezpieczeństwa".

- Odpowiedzią była decyzja o kontynuowaniu walki. To była walka o wolność, o Polskę i o prawdę - podkreślił ks. Urban.

- Wspominamy walczących o wolność, o godność i o prawdę, których polecamy panu Bogu. Módlmy się także za nas współcześnie żyjących, aby te wielkie sprawy: wolność, suwerenność, prawda były także dla nas wielkie. Jeżeli o nie walczyć będziemy, wtedy o każdym z nas będzie można powiedzieć, że byliśmy żołnierzy niezłomnych godnymi dziećmi i godnymi wnukami - podkreślił ks. Urban.

Marsz dotrze do Parku Jordana, gdzie odbędzie się druga część uroczystości - złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod popiersiami Żołnierzy Wyklętych.

https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/2272002

Tags: 2ème guerre mondiale, empire du mal, occupation par les russes, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments