Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Związek Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944 - 1956 "Jaworzniacy"

- Mimo tortur, różnego rodzaju nacisków psychicznych wyszliśmy stamtąd niezłamani - powiedział Jerzy Pruszyński. - Należeliśmy do grupy młodzieży, która przez większość dorosłego życia była dyskryminowana - zauważył Jerzy Stokowski. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Jerzy Pruszyński (prezes) i Jerzy Stokowski (wiceprezes) Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944 - 1956 "Jaworzniacy".

Jerzy Stokowski i Jerzy Pruszyński
Jerzy Stokowski i Jerzy Pruszyński

Jerzy Pruszyński mówił o pierwszych dniach, które spędził w obozie w Jaworznie. - Jak mnie tam zawieźli to jeszcze były resztki obozu wybudowanego przez Niemców. Widziałem oryginalne druty i słupy. Podczas II wojny światowej był to podobóz Auschwitz. Po wojnie wykorzystywali go komuniści - wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.

Wiceprezes Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944 - 1956 "Jaworzniacy" powiedział, że trafił do obozu za przynależność do nielegalnej organizacji "Orlęta Warszawy". - Zaczęło się od tego, że chłopcy znalazli w gruzach miasta kilka sztuk broni. Zaczęliśmy się też wymieniać międzywojennymi książkami o systemie sowieckim. Pochodzę z Białostocczyzny i znam doświadczenie życia pod okupacją rosyjską - zwrócił uwagę Jerzy Stokowski.

"Jaworzniacy" to nazwa powołanego w 1990r. Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-1956. W czasie II wojny światowej w Jaworznie mieścił się podobóz Auschwitz - Birkenau, a po wojnie umieszczono tu wysiedlonych Polaków i Ukraińców w ramach akcji "Wisła". W 1951 r. powstało tu więzienie dla młodocianych wieźniów politycznych.

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe. Ma na celu oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Upamiętnia tych, którzy po II wojnie światowej walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając opór sowietyzacji i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są organizowane w całym kraju i trwają kilka dni. Zaplanowano marsze, prezentacje filmowe, wystawy, wykłady, a także rekonstrukcje historyczne.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Adrian Klarenbach.

https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/2271115
Tags: 2ème guerre mondiale, empire du mal, occupation par les russes, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments