Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Prof. G. Kucharczyk: Kłamstwa strony ukraińskiej to propaganda relatywizacji ludobójstwa

Prof. G. Kucharczyk: Kłamstwa strony ukraińskiej nt. zbrodni w Hucie Pieniackiej to starannie rozpisana propaganda relatywizacji ludobójstwa popełnianego na PolakachZe strony ukraińskiej z jednej strony obserwujemy kolejny etap powstrzymywania wszelkimi sposobami dociekania prawdy, a z drugiej strony propagandę, która służy realizowaniu ideologicznych zamierzeń, tzn. pomniejszania liczby ofiar czy relatywizowaniu zbrodni w Hucie Pieniackiej – podkreślił prof. Grzegorz Kucharczyk z Polskiej Akademii Nauk podczas środowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Przy okazji uroczystości 75. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej ze strony ukraińskiej padły kolejne kłamliwe słowa dotyczące zarówno katów, jak również liczby ofiar zamordowanych tam Polaków. [czytaj więcej] Prof. Grzegorz Kucharczyk oceniając działania Ukrainy powiedział, że jest to starannie rozpisana propaganda relatywizacji ludobójstwa popełnianego na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów podczas II wojny światowej.

– Wśród władz państwowych Ukrainy spotykamy się z reakcjami niechętnymi dociekaniu prawdy. Blokowanie co rusz ekshumacji polskich ofiar ludobójstwa, które są rozsiane na Wołyniu i w dawnej Małopolsce Wschodniej, to dowód na to, że mamy znaczny rozdźwięk między deklaracjami, które mówią: „chcemy współpracować z Polską”, a czynami (…). To, co obserwujemy, to z jednej strony kolejny etap powstrzymywania wszelkimi sposobami dociekania prawdy, a z drugiej strony propaganda, która służy realizowaniu ideologicznych zamierzeń, tzn. pomniejszanie liczby ofiar czy relatywizowanie zbrodni i mówienie, że tak naprawdę wszyscy byli winni – podkreślił historyk.

Read more...Collapse )
Tags: 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments