Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Łotwa: Tradycyjne zapusty w Krasławiu

Zaprezentowano polskie tradycje i zwyczaje karnawałowe. Wystąpił m.in. zespół "Kukułeczka" z DyneburgaW Krasławiu, na Łotwie, w przyległym do Pałacu Platerów Domu Rzemiosł odbyły się tradycyjne zapusty.

Impreza prezentująca polskie tradycje i zwyczaje karnawałowe była doskonałą możliwością zarówno do integracji łotewskich Polaków, którzy przyjechali na nią z różnych ośrodków polonijnych, jak również do prezentacji niematerialnego dziedzictwa kulturowego wśród lokalnej społeczności Krasławia i okolic.W ramach przedsięwzięcia uczestnicy mieli okazję zobaczyć występy artystyczne zespołu "Kukułeczka" z Dyneburga, który wystąpił z programem specjalnie dedykowany zapustom, oraz krasławskich zespołów - "Kropelki" działającego przy szkole polskiej i "Strumień" funkcjonującego w ramach ZPŁ.

Nauczyciele ze szkoły polskiej w Krasławiu przeprowadzili szereg warsztatów, w ramach których dzieci wykonywały maszkary zapustne, papierowe lalki, maski karnawałowe i kotyliony karnawałowe oraz lepiły faworki. Przeprowadzone zostały również gry i zabawy karnawałowo-zimowe.Dużym zainteresowaniem cieszyła się przejażdżka po dziedzińcu pałacowym wozem ciągniętym przez konia. Wszyscy uczestnicy mogli skosztować polskiej kuchni, w tym pierogów, pączków i faworków przygotowanych przez zespół kucharzy PKW.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Ambasadę RP w Rydze we współpracy z Radą Powiatu Krasławskiego, Muzeum Historii i Sztuki w Krasławiu, Polską Szkołą Podstawową im. Rodu hr. Platerów w Krasławiu, Związkiem Polaków na Łotwie oraz z żołnierzami IV rotacji Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie.Ambasadę RP w Rydze reprezentowała Ambasador RP na Łotwie Monika Michaliszyn oraz Konsul RP Małgorzata Hejduk-Gromek. W zapustach wzięła także udział Sanita Rancāne-Delekolē Dyrektor Departamentu Integracji Społecznej Ministerstwa Kultury Republiki Łotewskiej, dowódca IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie major Robert Chupka oraz Prezes Związku Polaków na Łotwie Ryszard Stankiewicz.http://www.radiozagranica.pl/8/251/Artykul/408719,Lotwa-Tradycyjne-zapusty-w-Kraslawiu
Tags: lettonie, modus vivendi, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments