Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Kolejowe ożywienie między Polską a Białorusią. Z Brześcia pociągiem „Batory” aż do BudapesztuOd połowy grudnia 2019 roku zacznie kursować bezpośredni pociąg z Brześcia do Budapesztu, informuje portal rynek -kolejowy.pl. Nowe połączenie to efekt niedawnych negocjacji między kierownictwem Biełaruskiej Czyhunki (Kolei Białoruskich) a Dyrekcją PKP. Będzie też więcej połączeń Warszawa – Brześć.

20 lutego w Brześciu odbyło się spotkanie szefów spółek z Grupy PKP z kierownictwem Kolei Białoruskiej, podczas którego omówiono bieżącą działalność oraz plany rozszerzenia współpracy w najbliższej przyszłości. Jeszcze w tym roku zostanie uruchomione dodatkowe przejście graniczne dla potrzeb przewoźników towarowych, a pasażerowie zyskają więcej bezpośrednich połączeń międzynarodowych.

Przedstawiciele PKP i Czyhunki omówili szczegóły otwarcia kolejowego przejścia granicznego Czeremcha – Wysokolitowsk (Wysokie Litewskie) dla ruchu towarowego. Kursowanie pociągów zostanie wznowione w drugim kwartale 2019 roku.

Podczas spotkania odbyły się również konsultacje na temat rezerw zdolności przepustowych przejścia Terespol – Brześć, będącego najważniejszym punktem granicznym na szlaku łączącym Chiny z Europą, po którym odbywają się rosnące przewozy kontenerowe. Przedmiotem rozmów były również inwestycje mające na celu unowocześnienie stacji granicznych, w tym Terespola.

I wreszcie połączenia pasażerskie. Strony polska i białoruska uzgodniły uruchomienie dodatkowych pociągów kursujących od połowy czerwca do połowy lipca br., ułatwiających podróżowanie kibicom wybierającym się na II Igrzyska Europejskie. Dodatkowe pociągi kursowałyby w relacjach Warszawa – Brześć i Brześć – Warszawa.

Kolejowe ożywienie zauważymy w połączeniach międzynarodowych już w przyszłorocznym rozkładzie jazdy pociągów, który wjedzie w życie w połowie grudnia. Jedną z planowanych zmian jest uruchomienie nowego pociągu o „Batory” z Brześcia do Budapesztu, przez Pragę i Wiedeń.

W rozkładzie jazdy na sezon 2019/2020 planowane jest także kursowanie nowych, codziennych pociągów nr 125/126 relacji Warszawa – Brześć – Warszawa.

https://kresy24.pl/kolejowe-ozywienie-miedzy-polska-a-bialorusia-z-brzescia-pociagiem-batory-az-do-budapesztu/
Tags: bélarus, chemins de fer, hongrie, kresy wshodnie, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments