Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Premier Morawiecki o ofiarach zbrodni UPA, OUN i SS Galizien


Reichsfuhrer Heinrich Himmler przed oddziałem 14. Dywizji Grenadierów Waffen SS “Galizien”. Fot. NAC

„Jesteśmy winni pamięć Polakom – ofiarom zbrodni ludobójstwa w Hucie Pieniackiej i setkach innych miejsc, dokonanej przez Ukraińców z UPA, OUN, SS Galizien i inne zbrodnicze jednostki” – napisał w czwartek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

„75 lat temu, pod okupacją niemiecką, zginęli z rąk sąsiadów, bo czuli się Polakami, byli Polakami” – podkreślił.

28 lutego 1944 r. złożony z ukraińskich ochotników do dywizji SS „Galizien” 4. pułk policji SS dokonał zbrodni na Polakach – mieszkańcach Huty Pieniackiej, mordując 850 osób.

Ofiarami ukraińskich ochotników do SS „Galizien” i oddziałów ukraińskich nacjonalistów byli nie tylko mieszkańcy Huty Pieniackiej, ale również ludność, która uciekła z Wołynia – z tych miejscowości, które UPA spaliła w 1943 r. W Hucie Pieniackiej ukrywali się również zagrożeni niemiecką eksterminacją Żydzi. W liczącej ponad tysiąc mieszkańców wsi, ocalało tylko ok. 160 osób.

W miejscu zbrodni 10 lat temu – 28 lutego 2009 r. – hołd ofiarom mordu złożyli prezydenci Polski i Ukrainy – Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko.

Jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej znawca problematyki polsko-ukraińskiej prof. Grzegorz Motyka, sam udział ochotników do dywizji SS „Galizien” – żołnierzy 4 pułku policji SS, w pacyfikacji Huty Pieniackiej potwierdzał jej bezpośredni uczestnik Mychajło Chronowjat, członek wojskowego zarządu dywizji, który sporządził raport specjalny w tej sprawie.

„Przez wiele lat na ten raport powoływali się niektórzy ukraińscy historycy twierdząc, że wskazuje on na Niemców jako bezpośrednich sprawców pacyfikacji. Ten raport został niedawno opublikowany i jednoznacznie z niego wynika, że to ochotnicy do dywizji SS „Galizien” byli zaangażowani w mord na cywilach w Hucie Pieniackiej. Pisałem o tym w mojej książce „Od rzezi wołyńskiej do akcji Wisła”. Do takich samych wniosków po lekturze tego raportu doszedł niezależnie Christopher Hale, autor książki „Kaci Hitlera” – mówił PAP Motyka.

https://kresy24.pl/premier-morawiecki-o-ofiarach-zbrodni-upa-oun-i-ss-galizien/
Tags: 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments