Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na WileńszczyźnieW Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca) o godz. 9.30 Ambasador RP Urszula Doroszewska wraz z attaché obrony ppłk Piotrem Sadysiem złożą kwiaty na cmentarzu na Rossie na grobie Sergiusza Kościałkowskiego.

3 marca odbędzie się piąta wileńska edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, organizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja.

Wystartuje on o godzinie 12 w Parku Zakret (Vingis). W tym roku, jak w każdej z poprzednich edycji, będzie można pobiec trasą– 1963 m. Ten symboliczny dystans to rok śmierci ostatniego Niezłomnego, który poległ w walce czynnej – Józefa Franczaka pseud. Lalek, Laluś. Przygotujemy dla Państwa również trasy na 5 i 10 kilometrów.

Uczestnicy otrzymają pakiety startowe, zawierające koszulkę biegową, medal oraz inne gadżety. Dla zwycięzców w każdej z kategorii przewidziane są atrakcyjne nagrody.

Tegoroczny bieg przybliży historię bohaterów takich jak Barbara Otwinowska, Stanisława Rachwałowa, Antoni Heda, Władysław Siła Nowicki, Paweł Jasienica oraz Kapitan Jerzy Stawski – ostatni żyjący żołnierz Warszyca.

W dniu 4 marca w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się wileńska premiera filmu „Milczące Pokolenie” oraz spotkanie z reżyserem Pawłem Domańskim. Wydarzenie odbędzie się o godz. 14.00 w Ambasadzie RP w Wilnie (ul. Šv. Jono 3).

„Milczące Pokolenie” jest filmem pokazującym skąd bierze się w młodych ludziach potrzeba patriotyzmu i jego okazywania, jest też próbą odpowiedzi na pytania: Jak głęboką wyrwę w rodzinie może spowodować milczenie? Jak czuje się syn, bądź córka dopiero po wielu latach dowiadujący się o przeszłości swoich rodziców? Jakie emocje targają rodzicem, który przez ponad pół wieku nosił w sobie historię, której nie mógł opowiedzieć nikomu – zwłaszcza najbliższym, bo bał się o ich życie?

W filmie „Milczące Pokolenie” poznajemy mjr Danutę Szyksznian-Ossowską – łączniczkę Okręgu Wileńskiego AK. W 1944 została schwytana przez NKGB i trafiła najpierw do więzienia na Łukiszkach w Wilnie, gdzie była torturowana, później spędziła rok w łagrze. Wyniszczona pracą w obozie i torturami, jako 19-letnia dziewczyna trafiła po wojnie na ziemie odzyskane. Przez lata nie mogła znaleźć pracy, była inwigilowana i zastraszana przez bezpiekę.

Znaczna część zdjęć do filmu powstawała w Wilnie w Muzeum Okupacji i Walk o Wolność, w dawnym budynku siedziby Gestapo, NKWD i KGB.

W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

https://kresy24.pl/obchody-narodowego-dnia-pamieci-zolnierzy-wykletych-na-wilenszczyznie/
Tags: empire du mal, lituanie, occupation par les russes, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments