Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

„Oszczercza manipulacja” żydowskiego tygodnika na temat Polski [+foto]Na stronie internetowej tygodnika „The Jewish Voice” wydawanego w Nowym Jorku w środę ukazał się artykuł pt. „Badając polską winę w Holokauście”. Artykuł zilustrowano zdjęciem z niemieckiego obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen. Na manipulację zwrócił uwagę ambasador RP w Izraelu.

Artykuł podpisany przez Josepha Pudera opisuje historię odwołania szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu po wypowiedziach Binjamina Netanjahu i szczególnie p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela Israela Katza. Puder broni w nim zarówno izraelskiego premiera jak i Katza, który według niego tylko cytował słowa Icchaka Szamira o antysemityzmie Polaków „wyssanym z mlekiem matki”. W opinii publicysty „polski antysemityzm w przeszłości był endemiczny, a niektóre jego nurty nadal zanieczyszczają polskie społeczeństwo”. To właśnie z tego powodu, uważa Puder, Niemcy ulokowali w Polsce obozy zagłady. Podając przykład Jedwabnego autor artykułu stwierdza, że „historia nie może zignorować kolaboracji katolickich Polaków w mordowaniu polskich Żydów”. Przywołuje przy tym nieprawdziwą, wielokrotnie zawyżoną liczbę 1,6 tys. ofiar pogromu w Jedwabnem.

Joseph Puder uznał również za słuszne wezwania Mike’a Pompeo do zaspokojenia przez Polskę roszczeń żydowskich.

Artykuł zilustrowano zdjęciem stosów zwłok, a podpis pod nim sugeruje, że fotografię zrobiono w Jedwabnem, gdzie „tłum katolickich Polaków zamordował większość swoich żydowskich sąsiadów”. Zdjęcie ukazało się również wraz z artykułem na twitterowym koncie tygodnika, z uwagą „Czy Polska może szczerze spojrzeć na swoją antysemicką przeszłość?”.

Jak zauważył ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski, zdjęcie zostało zrobione w niemieckim obozie Bergen-Belse. „Czy The Jewish Voice może szczerze spojrzeć na swoją oszczerczą manipulację? Zdjęcie wykonano w Bergen-Belsen, a nie w Jedwabnem. Wasze bezwstydne przepisywanie historii jest nie do przyjęcia” – napisał Magierowski na Twitterze.

Dodajmy, że Puder odnotował w artykule proizraelską politykę polskiego rządu i napisał, że Izrael nie może sobie pozwolić na stratę Polski jako „bliskiego przyjaciela”. Zasugerował, że gdy Polska rozliczy się ze swoją „antysemicką historią”, Izraelczycy polskiego pochodzenia mogą wnieść większy wkład we „wzbogacenie Polski”, podobnie jak polscy Żydzi, którzy przez 1000 lat „wnieśli ogromny wkład w dobrobyt Polski”. Według publicysty rządy Polski i Izraela muszą zastanowić się nad rozpoczęciem wielkiego projektu edukacyjnego na temat tego, „co zdarzyło się w Polsce podczas II wojny światowej”. Jednocześnie według niego „Izraelczycy powinni być świadomi polskiej wrażliwości w odniesieniu do II wojny światowej i okrutnego traktowania Polski przez nazistowskie Niemcy”.

CZYTAJ TAKŻE: JTA spreparowała „fake newsa” nt. dewastacji żydowskiego cmentarza w Polsce

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ameryka/oszczercza-manipulacja-zydowskiego-tygodnika-na-temat-polski-foto/
Tags: 2ème guerre mondiale, antipolonisme, israël, kresy wshodnie, les etats-unis, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments