Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Rosyjska histeria wokół nowego dyrektora Instytutu Polskiego w MoskwieDziennikarz i publicysta Piotr Skwieciński objął stanowisko dyrektora Instytutu Polskiego w Moskwie. Rosyjskie środki „masowego rażenia”, w tym państwowa telewizja zareagowały na tę informację oskarżeniami o „rusofobię”. Według nich Skwieciński przybywa z misją polityczną, a nie kulturalną.

O mianowaniu na stanowisko dyrektora Instytutu Polskiego w Moskwie Skwieciński poinformował na Facebooku, zwracając przy tym uwagę na niestandardowe, jak się wyraził, przyjęcie w Rosji.

Jak niektórzy wiedzą, rozpocząłem tzw. coś nowego, czyli objąłem stanowisko dyrektora Instytutu Polskiego w Moskwie. Przepraszam tych, którym być może brak będzie moich tekstów prasowych, ale czasem trzeba coś w życiu zmienić (czy na zawsze, czy na jakiś czas, to się okaże). Kraj pobytu przywitał mnie (a wręcz o 24 godziny poprzedził mój przylot) niestandardowo, napisał na Facebooku nowy dyrektor IP.

Na kanale Rosja-24 pokazano czterominutowy materiał: „Rusofobia po warszawsku”, a po kilku godzinach – wersję materiału rozbudowaną do ponad 10 minut – o znacznie bardziej wyszukanym tytule „Kulturowa rusofobia. Tajny radca Piotr Skwieciński”.

Tak więc człowiek nie zdążył przystąpić do swoich obowiązków, (Instytut Polski ma status misji dyplomatycznej przy polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a jego dyrektorem jest dyplomata w randze radcy-ministra) i został już uznany za a priori „rusofoba”, wroga kraju przyjmującego. Skąd te oskarżenia?

Dowodem rusofobii nowego dyrektora Instytutu Polskiego w Moskwie mają być m. in. cytaty z wydanych w zbiorze „Kompleks Rosji” publikacji, w których dziennikarz przytaczał negatywne opinie na temat wschodniego sąsiada.

Według dziennikarki Rossii24, w misji Skwiecińskiego „nie chodzi kulturę; chodzi, jak zwykle, o politykę”.

Poprzednio dyrektorem Instytutu Polskiego w Moskwie był Dariusz Klechowski.

https://kresy24.pl/rosyjska-histeria-wokol-nowego-dyrektora-instytutu-polskiego-w-moskwie/
Tags: empire du mal, politique, pologne
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments