Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Umorzono śledztwo ws. operatora TVN, który „hajlował” na „urodzinach Hitlera”Prokuratura Regionalna w Katowicach umorzyła śledztwo w sprawie operatora TVN Piotra Wacowskiego, który wykonał hitlerowskie pozdrowienie podczas tzw. urodzin Hitlera. – poinformowało we wtorek TVN24. Oznacza to, iż śledczy uznali, że Wacowski nie propagował nazizmu i nie nawoływał do nienawiści.

Przypomnijmy, że w styczniu 2018 roku „Superwizjer” TVN pokazał reportaż o neonazistowskiej imprezie zorganizowanej w maju 2017 roku w lesie pod Wodzisławiem Śląskim przez stowarzyszenie Duma i Nowoczesność, mającej być świętowaniem urodzin Hitlera. Później portal wPolityce opublikował zdjęcia operatora telewizji TVN Piotra Wacowskiego, który brał udział w tworzeniu reportażu z tego wydarzenia. Na fotografiach widać dziennikarza wyciągającego rękę w geście nazistowskiego pozdrowienia na tle portretu Adolfa Hitlera i hitlerowskich flag.

W piątek 23. listopada 2018 funkcjonariusze ABW, którzy weszli do domu Wacowskiego, wręczyli mu wezwanie do prokuratury zawierające zarzuty propagowania nazizmu w związku z realizacją reportażu. Doniesienie w tej sprawie złożył mecenas Jerzy Kwaśniewski z Ordo Iuris. Dwa dni później Prokuratura Krajowa uznała, że stawianie zarzutów operatorowi TVN jest „przedwczesne”. Jednocześnie zapowiedziano kontynuowanie śledztwa przeciw Wacowskiemu.

Śledztwo przeciw Wacowskiemu ostatecznie umorzono 14. lutego br. – wynika z doniesień TVN24. Prokurator Katarzyna Żołna z Prokuratury Regionalnej w Katowicach nie dopatrzyła się w postępowaniu dziennikarza znamion czynu zabronionego. Zdaniem Żołny Wacowski podnosząc rękę w hitlerowskim pozdrowieniu „starał się uwiarygodnić w oczach pozostałych uczestników oficjalnej części imprezy”.

„Gdyby bowiem zachowywał się biernie, mogłoby to wzbudzić ich podejrzenie, a w konsekwencji zniweczyć możliwość realizacji reportażu”. – napisała m.in. prokurator Żołna w uzasadnieniu umorzenia śledztwa.

Również zeznania Adama B. obciążające Wacowskiego zostały przez prokuraturę uznane za niewiarygodne. Chodziło o zarzut, że Wacowski miał namawiać Adama B. do negatywnych zachowań wobec uchodźców.

„Wyjaśnienia i zeznania Adama B. nie były konsekwentne, świadek powoływał się również na upojenie alkoholowe w trakcie imprezy, w związku z tym wszelkie wątpliwości należało rozstrzygnąć na korzyść Piotra Wacowskiego. Brak jest dowodów, które pozwoliłyby stwierdzić, że Piotr Wacowski nawoływał do nienawiści na tle różnic narodowościowych”. – stwierdziła prokuratura.

CZYTAJ TAKŻE: „Urodziny Hitlera” zamówioną i opłaconą „maskaradą”? W tle 20 tys. zł i dziennikarka TVN

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/umorzono-sledztwo-ws-operatora-tvn-ktory-hajlowal-na-urodzinach-hitlera/
Tags: politique, pologne, racisme et nazisme
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments