Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Do Polski trafi 25 mln zdigitalizowanych stron kartoteki NSDAP


Podpisanie umowy. Na zdjęciu dr Wojciech Kozłowski – dyrektor Instytutu Pileckiego oraz dr Michael Hollmann – dyrektor Bundesarchiv.

25 milionów zdigitalizowanych stron kartoteki NSDAP trafi niebawem do Polski. To początek współpracy między Instytutem Pileckiego i niemieckim Bundesarchiv. Podpisanie umowy poprzedziły negocjacje na szczeblu rządowym prowadzone przez m.in Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP a Ministerstwem ds. Kultury i Mediów RFN.

– Zbliżającej się rocznicy wybuchu II wojny światowej nie należy traktować wyłącznie w kategoriach upamiętnień i uroczystości. To również okazja i obowiązek podjęcia wysiłku zrozumienia II wojny światowej. Pamięć historyczna bez dostępu do archiwów ulega erozji, jest podatna na manipulacje, tym bardziej, że na naszych oczach odchodzi ostatnie pokolenie pamiętające wojnę – mówi inicjatorka podpisania umowy, wiceminister prof. Magdalena Gawin – Mam nadzieję, że będzie to dobry początek współpracy z naszym zachodnim sąsiadem. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy doprowadzili do finalizacji umowy.

Podpisanie umowy jest efektem pomocy Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz poparcia jakiego udzielili – Premier Mateusz Morawiecki oraz Minister KiDN prof. Piotr Gliński.

– Jesteśmy naukowcami i położyliśmy nacisk na gromadzenie źródeł do badań – komentuje dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego. – To wielki zaszczyt, że mogłem podpisać tę umowę. Nasze relacje z dr. Michaelem Hollmanem, szefem Bundesarchiv – wskazują, że właśnie w tym jubileuszowym roku współpraca polsko-niemiecka przebiega w bardzo dobrej atmosferze i wzajemnym zrozumieniu.

– Trwają prace przygotowawcze do uruchomienia dalszego procesu digitalizacji, największej, jaka kiedykolwiek była realizowana poza granicami naszego kraju – komentuje Hanna Radziejowska pełnomocnik ds. współpracy polsko-niemieckiej, która zajmuje się przygotowaniami do powołania oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie – To wielkie wyzwanie logistyczne.

Już 7 marca Instytut Pileckiego podczas konferencji prasowej zaprezentuje szczegółowe informacje o współpracy z Bundesarchiv.

Instytut Pileckiego jest instytucją badawczą, która została powołana, aby prowadzić międzynarodowe badania nad historią XX wieku, upowszechniać historię Polski i regionu oraz stworzyć skomasowane archiwum cyfrowe, gromadzące dokumenty z archiwów polskich i zagranicznych. Dostęp do archiwów – jest jednym z najważniejszych celów placówki.

Instytut Pileckiego

https://kresy24.pl/do-polski-trafi-25-mln-zdigitalizowanych-stron-kartoteki-nsdap/
Tags: 2ème guerre mondiale, allemagne, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments