Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Natowski Hackathon w Warszawie

Kilkudziesięciu informatyków i specjalistów z branży IT walczy o wygraną w natowskim hackathonie


Uczestnicy Hackatonu

Piętnaście zespołów rozpoczęło w Warszawie informatyczne zmagania z zakresu modelowania i programowania oraz wizualizacji.

Uczestnicy hackathonu mają pięć dni na stworzenie produktów. W piątek jury oceni ich pracę i wybierze zwycięzców we wszystkich kategoriach - wyjaśnia pułkownik Dariusz Chruściel z Inspektoratu Informatyki MON, który jest współorganizatorem konkursu. Pułkownik Chruściel podkreślił, że zaletą hacathonu jest to, że biorą w nim udział młodzi informatycy i programiści. Daje to szansę na stworzenie innowacyjnych prac, które potem mogą być wdrożone przez NATO i państwa sojusznicze.

Zwycięzcy konkursu wezmą potem udział w specjalnej konferencji oraz w ćwiczeniu Coalition Warrior Interoperability eXercise (CWIX), w czasie którego zwycięskie projekty zostaną omówione pod kątem przyszłego zastosowania przez jednostki sojusznicze.Obecny na otwarciu natowskiego hackathonu wiceminister obrony Tomasz Zdzikot przypomniał, że Polska organizuje konkurs po raz czwarty. Wyraził również przekonanie, że wzorem lat ubiegłych, także i w tej edycji polskie zespoły zakwalifikują się do ścisłej czołówki. Minister zaznaczył, że kierownictwio resortu obrony przywiązuje dużą wagę do rozwoju cybernetycznej polskiej armii. Tomasz Zdzikot przypomniał, że cyberprzestrzeń została uznana przez NATO, jako miejsce prowadzenia współczesnych działań militarnych.Jednym z zadań, z którym zmierzą się zespoły informatyków, będzie stworzenie programu, który może być wykorzystany przy rozminowaniu Iraku. Scenariusz opracowany przez organizatorów hackathonu przewiduje stworzenie produktu IT, który będzie wspierał działania jednostek militarnych i organizacji cywilnych w procesie rozminowania tego państwa.

http://www.radiozagranica.pl/8/80/Artykul/408154,Natowski-Hackathon-w-Warszawie
Tags: #cpi, #cybermil, #tidehackathon2019, #tidehackaton2019, défence, nato, pologne
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments